AED2,580.00 Original price was: AED2,580.00.AED1,850.00Current price is: AED1,850.00.
| Brand | Lenovo |
| Model | ThinkPad T590s |
| Series | ThinkPad |
| CPU Information | intel Core i7 (8th Gen) Processor |
| Chipset Type | Integrated with processor |
| Installed Hard Disk | 512GB |
| Supported Hard Disk |
Storage Support
One drive, 1x M.2 2280 SSD or 1x M.2 2242 SSD • M.2 2280 SSD up to 2TB • M.2 2242 SSD up to 128GB |
| Hard Disk | No |
| SSD | Yes |
| Installed Memory | 8GB ‎DDR4 SDRAM |
| Memory Type |
Memory Type[1]
DDR4-2400 Memory Slots One memory soldered to system board, one DDR4 SO-DIMM slot, dual-channel capable Max Memory[2] • Up to 40GB (8GB soldered + 32GB SO-DIMM) DDR4-2400 • Up to 48GB (16GB soldered + 32GB SO-DIMM) DDR4-2400 |
| RAM Slots | 2 |
| Expandable RAM up to (GB) | 32GB |
| Display resolution | TNFHD (1,920 x 1,080) matte, IPS |
| Screen Type | Non-Touch |
| Display size | 15.6-inch |
| Integrated Display Adapter | Intel UHD Graphics |
| Dedicated Graphics | No |
| Audio Type |
Audio Chip
High Definition (HD) Audio, Realtek® ALC3287 codec Speakers Stereo speakers, 2W x2, Dolby® Audio™ Premium Microphone[1] • Dual array microphone, far-field • No microphone |
| Ports and Connectors |
1x USB 3.1 Gen 1
• 1x USB 3.1 Gen 1 (Always On) • 1x USB-C 3.1 Gen 1 (support data transfer, Power Delivery and DisplayPort™ 1.2) • 1x USB-C 3.1 Gen 2 / Thunderbolt 3 (support data transfer, Power Delivery and DisplayPort 1.2) • 1x HDMI 1.4b • 1x microSD card reader • 1x Ethernet (RJ-45) • 1x headphone / microphone combo jack (3.5mm) • 1x side docking connector |
| Pointer Device | TouchPad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Finger Print Sensor | No |
| Web Camera | 720p, with Think Shutter, fixed focus |
| Network Technology |
Gigabit Ethernet, Intel Ethernet Connection I219-V (non-vPro models)
Intel Wireless-AC 9560, 802.11ac Dual Band 2x2 Wi-Fi + Bluetooth 5.1 |
| MISCELLANEOUS |
Discrete TPM 2.0, TCG certified
• Firmware TPM 2.0 integrated in chipset • Disabled (in some regions) |
| Dimensions | 365.8 x 248 x 19.1 mm (14.40 x 9.76 x 0.75 inches) |
| Weight | 1.81 kg (3.99 lbs) |
| Battery Type | Integrated Li-Polymer 57Wh battery, supports Rapid Charge (charge up to 80% in 1hr) with 65W AC adapter |
| Chassis Type | Aluminum |
| Color | Silver |
| Power Options | 65W USB-C slim AC adapter |
| Pre Install Os | Windows 11 |
| Warranty | 3 Months Warranty |

Free Shipping apply to all orders over AED 2,000

Shipping Charges Within the UAE. AED 35

Money Back Guaranteed in 15 days return.

100% Genuine product.

24/7 Tech Support Available.

Refurbished Grade "A" Condition.

3-Months Warranty.
Dell Latitude 5450 Business Laptop
HP Elite Dragon Fly Max Notebook PC
Buy on WhatsApp
Reviews
There are no reviews yet.