AED4,200.00 Original price was: AED4,200.00.AED3,200.00Current price is: AED3,200.00.
| Brand | Dell |
| Model | Dell Latitude 5450 |
| Series | Latitude |
| CPU Information |
Intel Ultra 7 165H
|
| Chipset Type | Integrated with processor |
| Installed Hard Disk | SSD 512 NVME |
| Hard Disk | SSD |
| Installed Memory | 32GB DDR5 |
| Memory Type | DDR4 |
| RAM Slots | 2 |
| Expandable RAM up to (GB) | Up to 32GB DDR4-3200 |
| Display resolution | HD (11920x1080) |
| Screen Type | Non-touch Screen |
| Display size | ‎14.0 Inches |
| Integrated Display Adapter | Intel HD Graphics 620 |
| Dedicated Graphics | No |
| Audio Type |
Stereo speakers with with Waves MaxxAudio® Pro 13.0, 2W x 2 = 4W total
|
| Ports and Connectors |
2 Thunderboltâ„¢ 4 (40 Gbps) with DisplayPortâ„¢ Alt Mode/USB Type-C/USB4/Power Delivery
1 USB 3.2 Gen 1 port with PowerShare 1 USB 3.2 Gen 1 port 1 HDMI 2.1 port 1 universal audio port 1 RJ45 Ethernet port 1 wedge-shaped lock slot 1 Smart card reader slot (optional) 1 nano-SIM card slot (optional) |
| Pointer Device | TouchPad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Finger Print Sensor | Yes |
| Web Camera | 1080p at 30 fps, FHD RGB camera, Dual-array microphones |
| Network Technology | Intel® Wi-Fi 6E AX211, 2x2, MIMO, 802.11ax, Bluetooth® 5.3 wireless card |
| Dimensions |
Height (rear): 0.83 in. (21.04 mm)
Height (front): 0.75 in. (19.06 mm) Width: 12.65 in. (321.35 mm) Depth: 8.35 in. (212 mm) |
| Weight | 3.09 lb (1.40 kg) |
| Battery Type | 3-cell, 42 Wh, ExpressChargeâ„¢, ExpressChargeâ„¢ Boost |
| Chassis Type | Aluminum |
| Color | Gray |
| Power Options |
90 W AC adapter, USB-C
|
| Pre Install Os | Windows 11 |
| Warranty | 3 Months Warranty |

Free Shipping apply to all orders over AED 2,000

Shipping Charges Within the UAE. AED 35

Money Back Guaranteed in 15 days return.

100% Genuine product.

24/7 Tech Support Available.

Refurbished Grade "A" Condition.

3-Months Warranty.
Dell Latitude 5450 Business Laptop
HP Elite Dragon Fly Max Notebook PC
Buy on WhatsApp
Reviews
There are no reviews yet.