AED850.00 Original price was: AED850.00.AED650.00Current price is: AED650.00.
| Brand | Dell |
| Model | Dell Latitude 5300 |
| Series | Latitude |
| CPU Information |
Intel Core i5 (8th Gen) Processor
processor (6 MB cache, 4 core count/ 8 threads, 1.6 GHz to 3.9 GHz, 15 W TDP) |
| Chipset Type | Integrated with processor |
| Installed Hard Disk | 512GB |
| Supported Hard Disk |
SATA Solid-State Drive Class 20 M.2 2280 SSD SATA Upto 512 GB
PCIe Solid-State Drive Class 35 M.2 2230 SSD PCIe Gen 3x2 NVMe, up to 32 Gbps Upto 512 GB PCIe Solid-State Drive Class 40 M.2 2280 SSD PCIe Gen 3x4 NVMe, up to 32 Gbps Upto 1 TB SED Solid-State Drive Class 40 (Opal 2.0) M.2 2280 SSD PCIe NVme Opal 2.0 SED PCIe Upto 512 GB |
| Hard Disk | SSD |
| SSD | Yes |
| Installed Memory | 16GB ‎DDR4 SDRAM |
| Memory Type |
Type
Dual-channel DDR4 Memory options 4 GB (1 x 4 GB) 8 GB (2 x 4 GB) 8 GB (1 x 8 GB) 16 GB (2 x 8 GB) 16 GB (1 x 16 GB) 32 GB (2 x 16 GB) Speed 2666 MHz Non-ECC SDRAM operates at 2400 MHz with Intel 8th Gen processors |
| RAM Slots | 2 |
| Expandable RAM up to (GB) | Up to 32GB DDR4-3200 |
| Display resolution | FHD (1920 x 1080), WLED, 16:9 (optional) |
| Screen Type | Non-touch |
| Display size | 13.3 in. antiglare, |
| Integrated Display Adapter | Intel HD Graphics 620 |
| Dedicated Graphics | No |
| Audio Type |
Controller
Realtek ALC3254 with Waves MaxxAudio Pro Stereo conversion 24-bit DAC (Digital-to-Analog) and ADC (Analog-to-Digital) Type HD Audio Speakers Two Interface Internal: Intel HDA (high-definition audio) External: 7.1 channel output via HDMI Digital microphone input on camera module Headset combo jack (stereo headphones/microphone-in) Internal speaker amplifier Integrated in ALC3254 (Class-D 2 W) External volume controls Media-control shortcut keys Speaker output: Average: 2 W Peak: 2.5 W Microphone Digital-array microphones |
| Ports and Connectors |
Memory card reader One MicroSD card reader
SIM card reader optional One micro SIM card slot USB One USB 3.1 Gen 1 (Type-A) ports One USB 3.1 Gen 1 with PowerShare One USB Type-C 3.1 Gen 2 port with DisplayPort/Thunderbolt 3(optional) Security Noble wedge lock slot Audio One headset (headphone and microphone combo) port Video One HDMI 1.4b port (supports up to 4k @30 Hz) |
| Pointer Device | TouchPad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Finger Print Sensor | Yes |
| Web Camera | HD 2MP Webcam |
| Network Technology |
Network adapter RJ-45, 10/100/1000, No LED indicator
Intel Dual Band Wireless AC 9560 (802.11ac) 2x2 + Bluetooth 5.0 |
| Connectivity Options | Intel® Dual Band Wireless-AC 9560 802.11a/b/g/n/ac (2x2) Wi-Fi® and Bluetooth® 5 Combo, non-vPro™ |
| Dimensions | ‎45 x 41.1 x 10.9 cm; |
| Weight | 1.73 kg |
| Battery Type | Type 3-cell lithium-ion (42 WHr) ExpressCharge |
| Chassis Type | Aluminum |
| Color | Gray |
| Power Options |
Type
E5 65 W E5 90 W |
| Pre Install Os | Windows 10 pro |
| Warranty | 3 Months Warranty |

Free Shipping apply to all orders over AED 2,000

Shipping Charges Within the UAE. AED 35

Money Back Guaranteed in 15 days return.

100% Genuine product.

24/7 Tech Support Available.

Refurbished Grade "A" Condition.

3-Months Warranty.
Dell Latitude 5450 Business Laptop
HP Elite Dragon Fly Max Notebook PC
Buy on WhatsApp
Reviews
There are no reviews yet.