AED3,000.00 Original price was: AED3,000.00.AED2,000.00Current price is: AED2,000.00.
| Brand | Dell |
| Model | Dell latitude 5550 |
| Series | Latitude |
| CPU Information | Intel Ultra 5 135U |
| Chipset Type | Integrated in the processor |
| Installed Hard Disk | SSD 512GB NVME |
| Supported Hard Disk |
Hard Drive Size ‎512 GB
Hard Disk Description ‎NVME |
| Hard Disk | NVME |
| Installed Memory | 16GB ‎DDR5 |
| Memory Type | DDR5 |
| RAM Slots | 2 |
| Expandable RAM up to (GB) | Up to 32GB DDR4-3200 |
| Display resolution | FHD (1920x1200) |
| Screen Type | Non touch-screen |
| Display size | ‎15.6 FHD |
| Integrated Display Adapter | Intel UHD Graphics |
| Dedicated Graphics | No |
| Audio Type |
Realtek Waves, MaxxAudio 13.0
|
| Ports and Connectors |
One RJ45 port
One USB 3.2 Gen 1 port One USB 3.2 Gen 1 port with PowerShare Two Thunderbolt 4 ports with Power Delivery and DisplayPort One Universal audio port One HDMI 2.1 TMDS port One microSD-card slot Supported through the Thunderbolt 4 ports available on your computer One wedge-shaped lock slot nano-SIM card slot (optional) |
| Pointer Device | TouchPad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Finger Print Sensor | Yes |
| Web Camera | FHD RGB HDR camera |
| Network Technology |
Intel® WiFi 802.11a/b/g
|
| Dimensions |
Front height
20.80 mm (0.82 in.) Rear height 22.80 mm (0.90 in.) Width 357.80 mm (14.09 in.) Depth 233.30 mm (9.19 in.) |
| Weight | 1.62 kg (3.58 lb) - minimum |
| Battery Type | 3 cell, 42 Wh, ExpressCharge, ExpressCharge Boost |
| Chassis Type | Aluminum |
| Color | Gray |
| Power Options |
60 W Ultralight Mini adapter, USB-C
|
| Pre Install Os | Windows 11 pro |
| Warranty | 3 Months Warranty |

Free Shipping apply to all orders over AED 2,000

Shipping Charges Within the UAE. AED 35

Money Back Guaranteed in 15 days return.

100% Genuine product.

24/7 Tech Support Available.

Refurbished Grade "A" Condition.

3-Months Warranty.
Dell Latitude 5450 Business Laptop
HP Elite Dragon Fly Max Notebook PC
Buy on WhatsApp
Reviews
There are no reviews yet.