AED1,599.00 Original price was: AED1,599.00.AED1,199.00Current price is: AED1,199.00.
| Brand | Dell |
| Model | Dell Latitude 5511 |
| Series | Latitude |
| CPU Information | Intel Core i7 (10th Gen) Processor |
| Chipset Type | Integrated with processor |
| Installed Hard Disk | 512GB SSD |
| Hard Disk | SSD |
| SSD | Yes |
| Installed Memory | 16GB ‎DDR4 SDRAM |
| Memory Type | DDR4 |
| RAM Slots | 2 |
| Expandable RAM up to (GB) | Up to 32GB DDR4-3200 |
| Display resolution | FHD (1920 x 1080) |
| Screen Type | Non-Touch |
| Display size | 15.6 Inches |
| Integrated Display Adapter | Intel UHD Graphics 620 |
| Dedicated Graphics | No |
| Audio Type |
Realtek ALC3204 with Waves MaxxAudio Pro
|
| Ports and Connectors |
Network:One RJ-45 port
USB:Two USB 3.2 Gen 1 (Type-A) port One USB 3.2 Gen 1 (Type-A) port with PowerShare One USB 3.2 Gen 2 (Type-C) port with DisplayPort 1.4 port/Power Delivery/Thunderbolt Audio:One Universal Audio Jack Video:One HDMI 2.0 port Power adapter port:One 7.4 mm barrel-type power connector port/One Type-C power port Security:One Wedge-shaped lock slot Card slot:Micro SD card slot |
| Pointer Device | TouchPad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Finger Print Sensor | Yes |
| Web Camera | RGB HD camera |
| Network Technology |
Intel 1219-V/Intel 1219-LM Gigabit Ethernet controller
10/100/1000 Mbps |
| MISCELLANEOUS |
Trusted Platform Module (TPM) 2.0:Integrated on system board
Fingerprint reader:Optional Wedge-shaped lock slot:Standard |
| Dimensions |
Width:359.10 mm
Depth:236.25 mm |
| Weight | 1.89 kg (4.16 lb) |
| Battery Type | 3 Cell 51 Whr ExpressCharge capable |
| Chassis Type | Aluminum |
| Color | Gray |
| Power Options |
65 W adapter, USB Type-C
|
| Pre Install Os | Windows 11 |
| Warranty | 3 Months Warranty |

Free Shipping apply to all orders over AED 2,000

Shipping Charges Within the UAE. AED 35

Money Back Guaranteed in 15 days return.

100% Genuine product.

24/7 Tech Support Available.

Refurbished Grade "A" Condition.

3-Months Warranty.
Dell Latitude 5450 Business Laptop
HP Elite Dragon Fly Max Notebook PC
Buy on WhatsApp
Reviews
There are no reviews yet.