AED1,899.00 Original price was: AED1,899.00.AED1,599.00Current price is: AED1,599.00.
| Brand | Dell |
| Model | Dell Latitude 5420 |
| Series | Latitude |
| CPU Information | Intel Core i7 (11th Gen) Processor |
| Chipset Type | Integrated with processor |
| Installed Hard Disk | 512GB |
| Hard Disk | SSD |
| SSD | Yes |
| Installed Memory | 16GB ‎DDR4 SDRAM |
| Memory Type | DDR4 |
| RAM Slots | 2 |
| Expandable RAM up to (GB) | Up to 32GB DDR4-3200 |
| Display resolution | FHD (1920x1080) |
| Screen Type | Touch-screen |
| Display size | ‎14.1 Inches |
| Integrated Display Adapter | Intel UHD Graphics |
| Dedicated Graphics | No |
| Audio Type |
Stereo speakers with Realtek Waves MaxxAudio® Pro, 2 W x 2 W = 4 W total
Dual-array microphones |
| Ports and Connectors |
Ports
RJ-45 Ethernet port USB 3.2 Gen 1 port USB 3.2 Gen 1 port with PowerShare Thunderbolt 4 ports with DisplayPort Alt Mode/USB4/Power Delivery HDMI 2.0 port 1 Universal audio port Slots microSD-card slot wedge-shaped lock slot micro-SIM card tray (optional) smart card reader slot (optional) |
| Pointer Device | TouchPad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Finger Print Sensor | Yes |
| Web Camera | 720p at 30 fps, widescreen HD RGB camera, Dual-array microphones |
| Network Technology |
Intel® Wi-Fi 6 AX201, 2x2, 802.11ax, Bluetooth® wireless card
|
| Dimensions |
Height: 19.3 mm
Width: 321.35 mm Depth: 212.1 mm |
| Weight | Starting Weight: 1.37 kg |
| Battery Type | 3 Cell 42Whr ExpressCharge Capable Battery |
| Chassis Type | Aluminum |
| Color | Gray |
| Power Options | Dell Smart 65 W EM External AC power adapter |
| Pre Install Os | Windows 11 |
| Warranty | 3 Months Warranty |

Free Shipping apply to all orders over AED 2,000

Shipping Charges Within the UAE. AED 35

Money Back Guaranteed in 15 days return.

100% Genuine product.

24/7 Tech Support Available.

Refurbished Grade "A" Condition.

3-Months Warranty.
Dell Latitude 5450 Business Laptop
HP Elite Dragon Fly Max Notebook PC
Buy on WhatsApp
Reviews
There are no reviews yet.