AED3,000.00 Original price was: AED3,000.00.AED2,000.00Current price is: AED2,000.00.
| Brand | HP |
| Model | HP Elite Dragon Fly Max |
| Series | EliteBook |
| CPU Information | Intel i7-1185G7 |
| Chipset Type | Integrated with processor |
| Installed Hard Disk | SSD 512GB NVME |
| Supported Hard Disk |
M.2 Slot
1x M.2 PCIe NVMe 3.0 x4 |
| Hard Disk | No |
| SSD | Yes |
| Installed Memory | 16GB |
| RAM Slots | 2 |
| Expandable RAM up to (GB) | 32GB |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixel |
| Screen Type | Non-Touch |
| Display size | 13.0"FHD display |
| Integrated Display Adapter | Intel® Iris® Xᵉ Graphics |
| Dedicated Graphics | No |
| Audio Type | HP Audio Boost (next gen audio codec |
| Ports and Connectors |
LED Status Indicators: Power/Standby, Battery Charging Activity, Webcam
Keyboard LED Status Indicators: Wireless On/Off, Call Answer, Call End/Decline, Presentation, Microphone Mute, Speaker Mute, Caps Lock Discrete Buttons: System Power On/Off (on side of unit) Ambient Light Sensor, G-Sensor, Accelerometer(In/Out of Bag Detection), Compass, Gyroscope |
| Pointer Device | TouchPad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Finger Print Sensor | Yes |
| Web Camera | 720p HD camera |
| Network Technology | Onboard Wi-Fi 615,16 (802.11 ax) & Bluetooth® 5.0 LE Combo with Miracast Support30 |
| MISCELLANEOUS |
HP Sure Start Gen6,14 HP Sure Run Gen4,12 HP Sure Recover Gen413 (onboard eMMC optional), HP Sure View Reflect9
, HP Sure Click,11 TPM 2.0, Touch fingerprint sensor, HP Privacy Camera,10 Face recognition with IR camera, Nano Lock Slot, Wake on FPS, Integrated Tile,4 Intrusion Detection |
| Dimensions |
304.3 x 197.5 x 16.1 mm
11.98 x 7.78 x 0.63 in |
| Weight | Starting at 1.13kg; 2.49lbs |
| Battery Type | Power/Battery 56.2WHr battery28 with long battery life, to be confirmed |
| Chassis Type | Aluminum |
| Color | Silver |
| Power Options | 65 AC Adapter |
| Pre Install Os | Windows 11 |
| Warranty | 3 Months Warranty |

Free Shipping apply to all orders over AED 2,000

Shipping Charges Within the UAE. AED 35

Money Back Guaranteed in 15 days return.

100% Genuine product.

24/7 Tech Support Available.

Refurbished Grade "A" Condition.

3-Months Warranty.
Dell Latitude 5450 Business Laptop
HP Elite Dragon Fly Max Notebook PC
Buy on WhatsApp
tariq Jameel –
Based on the recommendations of the sales support team, I have purchased this laptop and am able to run the enterprise applications easily. Thanks xrefurbished.com.