AED2,800.00 Original price was: AED2,800.00.AED2,000.00Current price is: AED2,000.00.
| Brand | Dell |
| Model | Dell latitude 7440 |
| Series | Latitude |
| CPU Information |
Intel Ci5-1342U
|
| Chipset Type | Integrated in the processor |
| Installed Hard Disk | SSD 512GB NVME |
| Supported Hard Disk |
Hard Drive Size ‎512 GB
Hard Disk Description ‎NVME |
| Hard Disk | NVME |
| Installed Memory | 16GB ‎DDR5 |
| Memory Type | DDR5 |
| RAM Slots | 2 |
| Expandable RAM up to (GB) | Up to 32GB DDR4-3200 |
| Display resolution | FHD (1920x1200 ) |
| Screen Type | Non touch-screen |
| Display size | ‎14.0 FHD |
| Integrated Display Adapter | Intel UHD Graphics |
| Dedicated Graphics | No |
| Audio Type | Realtek ALC3281 |
| Ports and Connectors |
Two Thunderbolt 4 ports with DisplayPort Alt Mode/USB C/USB4/Power Delivery
One USB 3.2 Gen 1 port One USB 3.2 Gen 1 port with PowerShare One Universal audio jack One HDMI 2.0 Not supported 60 W/65 W/100 W adapter USB-C One wedge-shaped security lock slot Contacted and Contactless + NFC (optional) NanoSIM slot (optional) One M.2 2230 slot for solid-state drive One M.2 3042 slot for 4G WWAN card (optional) One M.2 3052 slot for 5G WWAN card (optional) |
| Pointer Device | TouchPad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Finger Print Sensor | Yes |
| Web Camera | FHD RGB Camera |
| Network Technology | Intel AX211 (Integrated on system board) |
| Dimensions |
Front height
17.1 mm (0.67 in.) Rear height 18.19 mm (0.72 in.) Width 313 mm (12.32 in.) Depth 222.75 mm (8.76 in. |
| Weight | 2.93 lb (1.331 kg) |
| Battery Type | 2-cell, 38 Wh, lithium ion, ExpressCharge |
| Chassis Type | Aluminum |
| Color | Gray |
| Power Options | 60 W AC adapter, USB-C |
| Pre Install Os | Windows 11 pro |
| Warranty | 3 Months Warranty |

Free Shipping apply to all orders over AED 2,000

Shipping Charges Within the UAE. AED 35

Money Back Guaranteed in 15 days return.

100% Genuine product.

24/7 Tech Support Available.

Refurbished Grade "A" Condition.

3-Months Warranty.
Dell Latitude 5450 Business Laptop
HP Elite Dragon Fly Max Notebook PC
Buy on WhatsApp
Reviews
There are no reviews yet.