AED2,250.00 Original price was: AED2,250.00.AED1,399.00Current price is: AED1,399.00.
| Brand | Lenovo |
| Model | ThinkPad X13 |
| Series | ThinkPad |
| CPU Information | 10th Generation Intel® Core™ i5 |
| Chipset Type | Integrated with processor |
| Installed Hard Disk | 512GB |
| Hard Disk | No |
| SSD | Yes |
| Installed Memory | 8GB DDR4 SDRAM |
| RAM Slots | 2 |
| Expandable RAM up to (GB) | 32GB |
| Display resolution | FHD Non-Touch Display (1920 x 1080) |
| Screen Type | IPS, anti-glare, 300 nits |
| Display size | 13.3” |
| Integrated Display Adapter | Integrated Intel® UHD Graphics |
| Dedicated Graphics | Yes |
| Audio Type |
Dolby Audio™ Speaker System
Dual far-field microphones |
| Ports and Connectors |
2 x USB 3.2** Gen 1 (1 always on)
USB-C with Thunderbolt™ 3 (PowerDelivery, DisplayPort, Data Transfer) USB-C (PowerDelivery, DisplayPort, Data Transfer) HDMI 1.4 Headphone / mic combo Kensington lock slot Optional: Smart card reader |
| Pointer Device | TouchPad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Finger Print Sensor | No |
| Web Camera | 720p HD IR & 720p HD |
| Network Technology |
Intel® Wi-Fi 6 AX201 802.11AX (2 x 2) & Bluetooth® 5.2
|
| MISCELLANEOUS |
dOptional: Match-on-chip fingerprint reader
dTPM 2.0 chip ThinkShutter camera cover Kensington lock slot Optional: ThinkPad PrivacyGuard |
| Dimensions |
FHD Non-Touch Display: 312mm x 217.2mm x 16.9mm / 12.28" x 8.55" x 0.66"
|
| Weight | Starting at 2.84 lbs (1.29 kg) |
| Battery Type | Up to 15.9 hours* 48Wh (MM14) Up to 10 hours* (MM18) Rapid Charge technology available with 65W AC |
| Chassis Type | Aluminum |
| Color | Black |
| Power Options |
45WUSB-C
65WUSB-C 65WUSB-C Slim |
| Pre Install Os | Windows 11 |
| Warranty | 3 Months Warranty |

Free Shipping apply to all orders over AED 2,000

Shipping Charges Within the UAE. AED 35

Money Back Guaranteed in 15 days return.

100% Genuine product.

24/7 Tech Support Available.

Refurbished Grade "A" Condition.

3-Months Warranty.
Dell Latitude 5450 Business Laptop
HP Elite Dragon Fly Max Notebook PC
Buy on WhatsApp
Reviews
There are no reviews yet.