AED4,000.00 Original price was: AED4,000.00.AED3,000.00Current price is: AED3,000.00.
| Brand | Dell |
| Model | Dell Precision 7550 |
| Series | Precision |
| CPU Information | Intel Core i7(10th Gen) Processor |
| Chipset Type | Intel SoC (System on Chip) platform |
| Installed Hard Disk | 512GB |
| Supported Hard Disk |
Storage Support[1]
Up to two drives, 2x M.2 SSD • M.2 2242 SSD up to 512GB • M.2 2280 SSD up to 1TB Storage Slot Two M.2 slots • One M.2 2242 PCIe® 3.0 x4 slot • One M.2 2280 PCIe 4.0 x4 slot |
| Hard Disk | No |
| SSD | Yes |
| Installed Memory | 16GB DDR4 SDRAM |
| Expandable RAM up to (GB) | Up to 128GB DDR4-3200 |
| Display resolution | FHD (1920x1080) |
| Screen Type | Non-Touch |
| Display size | 15.0-inch |
| Integrated Display Adapter | Dedicated 4 GB |
| Dedicated Graphics | No |
| Ports and Connectors |
1 RJ-45 port 10/100/1000 Mbps
2 USB 3.1 Gen 1 Type-A port 3 USB 3.1 Gen 1 Type-A port with PowerShare 4 USB 3.1 Gen 2 Type-C Thunderbolt 3 ports 5 HDMI 2.0 port 6 Mini DisplayPort 1.4 7 Universal Audio Jack 8 SD card slot 9 Smart card reader slot 10 Micro SIM card slot |
| Pointer Device | TouchPad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Finger Print Sensor | No |
| Web Camera | 720p |
| Network Technology |
Intel® Wi-Fi 6 AX201, 2 x 2, 802.11ax with MIMO,
Bluetooth 5.0 Qualcomm® Snapdragon™ X20 LTE (DW5821e) |
| MISCELLANEOUS |
Intel® vPro™ Technology (iAMT 12) (optional, requires Intel
WiFi® Link WLAN and a vPro compatible processor), Dell Client Command Suite available (dell.com/command), Factory Installed Dell Client Command | Update, Dell Command | Power Manager, Wedged-shaped lock Hardware Security TPM 2.0 discrete FIPS 140-2 certification for TPM TCG Certificatication for TPM (Trusted Computing Group) ControlVault 3 Advanced Authentication with FIPS 140-2 Level 3 Certification Fingerprint Reader with Control Vault 3 Contacted Smart Card and Control Vault 3 Contactless Smart Card, NFC, and Control Vault 3 FIPS 201 Full Scan FPR and Control Vault 3 Statement of Non-Volatility |
| Dimensions |
Width X = 14.1” (360mm)
Depth Y= 9.5” (242mm) Height Z= front .98” (25.mm) – rear 1.08” (27.36mm) |
| Weight | Starting at 5.5lbs, 2.49kg |
| Battery Type | 6-cell, 68 WHr, Lithium-ion, ExpressChargeBoost™ |
| Chassis Type | Aluminum |
| Color | Black |
| Power Options | 180 W adapter |
| Pre Install Os | Windows 10 pro |
| Warranty | 3 Months Warranty |

Free Shipping apply to all orders over AED 2,000

Shipping Charges Within the UAE. AED 35

Money Back Guaranteed in 15 days return.

100% Genuine product.

24/7 Tech Support Available.

Refurbished Grade "A" Condition.

3-Months Warranty.
Dell Latitude 5450 Business Laptop
HP Elite Dragon Fly Max Notebook PC
Buy on WhatsApp
Reviews
There are no reviews yet.