AED3,000.00 Original price was: AED3,000.00.AED2,400.00Current price is: AED2,400.00.
| Brand | Dell |
| Model | Dell latitude 7340 |
| Series | Latitude |
| CPU Information |
Intel Ci7-1365U
|
| Chipset Type | Integrated in the processor |
| Installed Hard Disk | SSD 512GB NVME |
| Supported Hard Disk |
Hard Drive Size ‎512 GB
Hard Disk Description ‎NVME |
| Hard Disk | NVME |
| Installed Memory | 16GB ‎DDR5 |
| Memory Type | DDR5 |
| RAM Slots | 2 |
| Expandable RAM up to (GB) | Up to 32GB DDR4-3200 |
| Display resolution | FHD (2560x1600) |
| Screen Type | Non touch-screen |
| Display size | ‎13.3 QHD |
| Integrated Display Adapter | Intel UHD Graphics |
| Dedicated Graphics | No |
| Audio Type | Realtek ALC3281 with external Amp ALC1309D |
| Ports and Connectors |
Two Thunderbolt 4 ports with DisplayPort Alt Mode/USB C/USB4/Power Delivery
One USB 3.2 Gen 1 port with PowerShare One Universal Audio Jack One HDMI 2.0 Not supported 60 W/65 W/100 W adapter USB-C One wedge-shaped security lock slot Contacted and Contactless + NFC (optional) NanoSIM slot (optional) One M.2 2230 slot for solid-state drive One M.2 3042 slot for 4G WWAN card One M.2 3052 slot for 5G WWAN card |
| Pointer Device | TouchPad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Finger Print Sensor | Yes |
| Web Camera | FHD RGB HDR Camera |
| Network Technology | Intel AX211 (Integrated on system board) |
| Dimensions |
Front height
16.44 mm (0.64 in.) Rear height 17.75 mm (0.69 in.) Width 299 mm (11.77 in.) Depth 213.16 mm (8.39 in.) |
| Weight | 2.55 lbs. (1.156 kg) |
| Battery Type | 2-cell, 38 Wh, ExpressCharge Capable, Long Life Cycle, 3-year limited hardware warranty |
| Chassis Type | Aluminum |
| Color | Gray |
| Power Options | 60W AC adapter, USB Type-C |
| Pre Install Os | Windows 11 pro |
| Warranty | 3 Months Warranty |

Free Shipping apply to all orders over AED 2,000

Shipping Charges Within the UAE. AED 35

Money Back Guaranteed in 15 days return.

100% Genuine product.

24/7 Tech Support Available.

Refurbished Grade "A" Condition.

3-Months Warranty.
Dell Latitude 5450 Business Laptop
HP Elite Dragon Fly Max Notebook PC
Buy on WhatsApp
Reviews
There are no reviews yet.