AED2,250.00 Original price was: AED2,250.00.AED1,599.00Current price is: AED1,599.00.
| Brand | HP |
| Model | EliteBook 850 G8 |
| Series | EliteBook |
| CPU Information | Intel Core i5-1135G7 Processor |
| Chipset Type | Integrated with processor |
| Installed Hard Disk | 512GB SSD |
| SSD | Yes |
| Installed Memory | 16GB DDR4 |
| Memory Type |
DDR4-PC4 SODIMMS
Supports dual-channel memory System runs at 3200 MT/s Configurations 64 GB DDR4-3200 SDRAM (2 x 32 GB) 32 GB DDR4-3200 SDRAM (2 x 16 GB) 16 GB DDR4-3200 SDRAM (1 x 16 GB) 16 GB DDR4-3200 SDRAM (2 x 8 GB) 8 GB DDR4-3200 SDRAM (1 x 8 GB) 8 GB DDR4-3200 SDRAM (2 x 4 GB) 4 GB DDR4-3200 SDRAM (1 x 4 GB) |
| RAM Slots | 2 |
| Expandable RAM up to (GB) | 64 |
| Display resolution | diagonal FHD bent, anti-glare UWVA eDP, 250 nits, 45% NTSC for HD and IR camera for WWAN Touch on Panel (1920 x 1080) |
| Screen Type | No |
| Display size | 39.62 cm (15.6 in) |
| Integrated Display Adapter | Intel Iris Xe Graphics |
| Dedicated Graphics | No |
| Audio Type |
Audio by Bang & Olufsen
(2) Integrated stereo speakers Integrated dual-array microphone |
| Ports and Connectors |
Ports
(2) USB Thunderbolt 4 Type-C ports with USB4 support (SuperSpeed USB 20 Gbps is not available) (2) USB 3.2 Gen 1 Type-A ports (1 Charging) (1) Headphone/microphone combo jack (1) AC power port (1) HDMI 2.0 (cable sold separately) (1) AC Power input port (1) Nano SIM card slot (not accessible without WWAN) note: All units have a SIM card stray but units that do not support WWAN are shipped with a non-removable SIM slot plug. (1) Smartcard reader (optional) (1) Nano security lock slot (lock sold separately) |
| Pointer Device | TouchPad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Finger Print Sensor | Yes |
| Web Camera | 720p HD camera 720p HD and IR camera (sold separately and internet access required) |
| Network Technology |
Intel Wi-Fi 6 AX201 (2x2) and Bluetooth 5 combo, vPro
Network: no Ethernet |
| Dimensions | 35.94 x 23.67 x 1.90 cm (14.15 x 9.2 x 0.75 in) |
| Weight | Starting at 1.69 kg (3.72 lb) |
| Chassis Type | Aluminum |
| Color | Silver |
| Power Options |
HP Smart 45 W External AC power adapter
3-wire plug - 1 m (3.28 ft) |
| Pre Install Os | Windows 11 |
| Warranty | 3 Months Warranty |

Free Shipping apply to all orders over AED 2,000

Shipping Charges Within the UAE. AED 35

Money Back Guaranteed in 15 days return.

100% Genuine product.

24/7 Tech Support Available.

Refurbished Grade "A" Condition.

3-Months Warranty.
Dell Latitude 5450 Business Laptop
HP Elite Dragon Fly Max Notebook PC
Buy on WhatsApp
Reviews
There are no reviews yet.