AED1,000.00 Original price was: AED1,000.00.AED599.00Current price is: AED599.00.
| Brand | HP |
| Model | HP ProBook 640 G5 |
| Series | EliteBook |
| CPU Information |
Processor Brand ‎Intel
Processor Type ‎Core i5 (8th Generation) |
| Chipset Type | Integrated with processor |
| Installed Hard Disk | 256GB SSD |
| SSD | Yes |
| Installed Memory | 8‎DDR4 SDRAM |
| Memory Type | DDR4 |
| RAM Slots | 2 |
| Expandable RAM up to (GB) | 32GB |
| Display resolution | FHD (1920 x 1080) |
| Screen Type | Non-Touch |
| Display size | 14.0 Inches Full HD |
| Integrated Display Adapter | Integrated Graphics card |
| Dedicated Graphics | No |
| Audio Type |
2 Integrated stereo speakers
Integrated dual array microphone |
| Ports and Connectors |
1 USB 3.1 Type-Câ„¢ Gen 1 (Power delivery, DisplayPortâ„¢ 1.2)
3 USB 3.1 Gen 1 (1 charging) 1 HDMI 1.440 1 RJ-45 1 VGA 1 headphone/microphone combo 1 AC power |
| Pointer Device | TouchPad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Finger Print Sensor | Yes |
| Web Camera | 720p HD HP Privacy Camera7,15,17 |
| Network Technology | Intel® Wireless-AC 9560 802.11 ac (2x2) Wi-Fi® and Bluetooth® 5, vPro™13 |
| Dimensions | 13.4 x 9.5 x 0.83 in (non-touch); 13.4 x 9.5 x 0.87 in (touch) |
| Weight | Starting at 3.8 lb (non-touch); Starting at 4.3 lb (touch)39 |
| Battery Type | HP Long Life 3-cell, 48 Wh Li-ion36,37 |
| Chassis Type | Aluminum |
| Color | Silver |
| Power Options | 65 AC power adapter |
| Pre Install Os | Windows 10 Pro |
| Warranty | 3 Months Warranty |

Free Shipping apply to all orders over AED 2,000

Shipping Charges Within the UAE. AED 35

Money Back Guaranteed in 15 days return.

100% Genuine product.

24/7 Tech Support Available.

Refurbished Grade "A" Condition.

3-Months Warranty.
Dell Latitude 5450 Business Laptop
HP Elite Dragon Fly Max Notebook PC
Buy on WhatsApp
Reviews
There are no reviews yet.