AED3,250.00 Original price was: AED3,250.00.AED1,750.00Current price is: AED1,750.00.
| Brand | Lenovo |
| Model | ThinkPad T14s |
| Series | ThinkPad |
| CPU Information | 10th Generation Intel® Core™ i7 |
| Chipset Type | Integrated with processor |
| Installed Hard Disk | 512GB |
| Hard Disk | No |
| SSD | Yes |
| Installed Memory | 8GB DDR4 SDRAM |
| RAM Slots | 2 |
| Expandable RAM up to (GB) | 32GB |
| Display resolution | 14.0" FHD (1920x1080) |
| Screen Type | WVA Anti-glare Multitouch 300 nits |
| Display size | 14.0” |
| Integrated Display Adapter | Integrated Intel® UHD Graphics |
| Dedicated Graphics | Yes |
| Audio Type |
Dolby Audio™ Speaker System
Dual far-field microphones |
| Ports and Connectors |
2 x USB 3.2** Gen 1 (1 always on)
1 x USB-C / Thunderbolt™ 3 (DisplayPort, Data Transfer, Power Delivery) 1 x USB-C (DisplayPort, Data Transfer, Power Delivery) MicroSD card reader Headphone / mic combo HDMI 1.4 Network extension for Ethernet/side mechanical docking |
| Pointer Device | TouchPad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Finger Print Sensor | No |
| Web Camera | IR & 720p HD |
| Network Technology |
WLAN: Intel® AX201 WiFi 6 802.11AX (2 x 2)
Bluetooth® 5.1 |
| MISCELLANEOUS |
Optional: Match-on-chip fingerprint reader
TPM 2.0 chip ThinkShutter camera cover Kensington lock slot Optional: ThinkPad PrivacyGuard |
| Dimensions |
Black low-power FHD: 329mm x 225.8mm x 16.1mm / 12.95" x 8.89" x 0.63"
|
| Weight | Starting at 2.8 lbs (1.27 kg) |
| Battery Type | 3 Cell Li-Polymer Battery (57Wh) |
| Chassis Type | Aluminum |
| Color | Black |
| Power Options | Rapid Charge technology available with 65W AC |
| Pre Install Os | Windows 11 |
| Warranty | 3 Months Warranty |

Free Shipping apply to all orders over AED 2,000

Shipping Charges Within the UAE. AED 35

Money Back Guaranteed in 15 days return.

100% Genuine product.

24/7 Tech Support Available.

Refurbished Grade "A" Condition.

3-Months Warranty.
Dell Latitude 5450 Business Laptop
HP Elite Dragon Fly Max Notebook PC
Buy on WhatsApp
Reviews
There are no reviews yet.