AED3,299.00 Original price was: AED3,299.00.AED2,399.00Current price is: AED2,399.00.
| Brand | Lenovo |
| Model | Lenovo ThinkPad P53 |
| Series | ThinkPad |
| CPU Information | Intel Core i7(9th Gen) Processor |
| Chipset Type | Integrated with processor |
| Installed Hard Disk | 512GB |
| Hard Disk | No |
| SSD | Yes |
| Installed Memory | 32GB DDR4 SDRAM |
| RAM Slots | 2 |
| Expandable RAM up to (GB) | 64GB |
| Display resolution | (15.6) FHD (1920 x 1080) |
| Screen Type | IPS, anti-glare, 500 nits, Dolby Vision™ HDR, 72% Color gamut |
| Display size | 15.6” |
| Integrated Display Adapter | NVIDIA® Quadro® T1000 4GB |
| Dedicated Graphics | Yes |
| Audio Type |
Stereo speakers with Dolby Atmos® sound system
Dual far-field mics |
| Ports and Connectors |
2 x USB 3.1 Gen 1** (1 always on)
2 x USB 3.1 Gen 2 Type-C / Intel Thunderbolt 3 (DisplayPort, Data transfer) 1 x USB 3.1 Gen 1 Type-C (DisplayPort, Data transfer) 4-in-1 media card reader (MMC, SD, SDHC, SDXC) HDMI 2.0 RJ45 Ethernet Smart card reader (Optional) Audio combo jack |
| Pointer Device | TouchPad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Finger Print Sensor | No |
| Web Camera | 720p HD (Optional) Hybrid Infrared (IR) with ThinkShutter |
| Network Technology | Optional WLAN: Intel® AX200 Wi-Fi 6 802.11AX (2 x 2) + Bluetooth® 5.1 |
| MISCELLANEOUS |
Discrete Trusted Platform Module (dTPM) 2.0
Fast Identity Online (FIDO) authentication capabilities Optional IR camera (for login with Windows Hello) Optional Match-on-Chip fingerprint reader ThinkShutter webcam privacy cover Optional Smart card reader Kensington lock slot |
| Dimensions |
37.71cms (14.85) x 25.22cms (9.93) x 2.43cms (0.96)
|
| Weight | Starting at 5.51 lbs (2.5 kg) |
| Battery Type | Up to 13 hours on a single one-hour charge |
| Chassis Type | Aluminum |
| Color | Silver |
| Power Options | 170W or 230W AC adapter |
| Pre Install Os | Windows 10 pro |
| Warranty | 3 Months Warranty |

Free Shipping apply to all orders over AED 2,000

Shipping Charges Within the UAE. AED 35

Money Back Guaranteed in 15 days return.

100% Genuine product.

24/7 Tech Support Available.

Refurbished Grade "A" Condition.

3-Months Warranty.
Dell Latitude 5450 Business Laptop
HP Elite Dragon Fly Max Notebook PC
Buy on WhatsApp
Reviews
There are no reviews yet.