AED1,499.00 Original price was: AED1,499.00.AED1,050.00Current price is: AED1,050.00.
| Brand | HP |
| Model | HP EliteBook 840 G6 |
| Series | EliteBook |
| CPU Information |
Processor Brand ‎Intel
Processor Type ‎Core i5 8250U Processor Speed ‎1.6 GHz Processor Count ‎1 |
| Chipset Type | Integrated with processor |
| Installed Hard Disk | ‎256 GB |
| Supported Hard Disk |
Hard Drive Size ‎256 GB
Hard Disk Description ‎SSD Hard Disk Rotational Speed ‎5400 RPM |
| Hard Disk | SSD |
| Installed Memory | ‎DDR4 SDRAM |
| Memory Type |
Graphics Card Description ‎Integrated
Graphics RAM Type ‎DDR4 SDRAM Graphics Card Ram Size ‎8 GB Graphics Card Interface ‎Integrated |
| RAM Slots | ‎8GB |
| Display resolution | ‎1920 x 1080 pixel |
| Screen Type | No |
| Display size | ‎14 Inches |
| Integrated Display Adapter | AMD Radeonâ„¢ RX 550 (up to 2 GB GDDR5 of dedicated video memory) |
| Dedicated Graphics | No |
| Audio Type | Bang & Olufsen, dual stereo speakers, 3 multi array microphone |
| Ports and Connectors | 2 USB 3.1 Gen 1 (charging); 1 Thunderboltâ„¢ (USB Type-Câ„¢ connector); 1 RJ-45; 1 headphone/microphone combo; 1 HDMI 1.4b; 1 docking connector; 1 AC power |
| Pointer Device | TouchPad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Finger Print Sensor | Yes |
| Web Camera | HD IR webcam |
| Network Technology | ‎Wi-Fi |
| Connectivity Options | Intel® Dual Band Wireless-AC 9560 802.11a/b/g/n/ac (2x2) Wi-Fi® and Bluetooth® 5 Combo, non-vPro™ |
| Dimensions | ‎45 x 41.1 x 10.9 cm; 3 Kilograms |
| Weight | ‎3 kg |
| Battery Type | HP Long Life 3-cell, 50 Wh Li-ion |
| Chassis Type | Aluminum |
| Color | Silver |
| Power Options | HP Smart 65 W EM External AC power adapter |
| Pre Install Os | Windows 10 pro |
| Warranty | 3 Months Warranty |

Free Shipping apply to all orders over AED 2,000

Shipping Charges Within the UAE. AED 35

Money Back Guaranteed in 15 days return.

100% Genuine product.

24/7 Tech Support Available.

Refurbished Grade "A" Condition.

3-Months Warranty.
Dell Latitude 5450 Business Laptop
HP Elite Dragon Fly Max Notebook PC
Buy on WhatsApp
Reviews
There are no reviews yet.