AED1,899.00 Original price was: AED1,899.00.AED1,299.00Current price is: AED1,299.00.
| Brand | Dell |
| Model | Dell Latitude 7420 |
| Series | Latitude |
| CPU Information | Intel Core i7 (8th Gen) Processor |
| Chipset Type | Integrated with processor |
| Installed Hard Disk | ‎256 GB |
| Supported Hard Disk |
Hard Drive Size ‎256 GB
Hard Disk Description ‎SSD Hard Disk Rotational Speed ‎5400 RPM |
| Hard Disk | SSD |
| Installed Memory | 16GB ‎DDR4 SDRAM |
| Memory Type | DDR4 |
| RAM Slots | 2 |
| Expandable RAM up to (GB) | Up to 32GB DDR4-3200 |
| Display resolution | FHD (1920x1080) |
| Screen Type | AR+AS,SLP,WVA, 300nits, HD IR Cam |
| Display size | ‎14.0 Inches |
| Integrated Display Adapter | Intel® Iris® XE Graphics |
| Dedicated Graphics | No |
| Audio Type |
Audio and Speakers
Realtek® ALC3281-CG, High Definition Audio |
| Ports and Connectors |
Ports
1 USB 3.2 Gen 1 port with PowerShare 2 Thunderbolt 4 ports with DisplayPort Alt Mode/USB4/Power Delivery 1 Universal audio port 1 HDMI 2.0 port Slots 1 microSD-card slot 1 wedge-shaped lock slot 1 micro-SIM card tray (optional) 1 smart card reader slot (optiona |
| Pointer Device | TouchPad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Finger Print Sensor | Yes |
| Web Camera | 2.7 mm, 720p at 30 fps, HD RGB Webcam |
| Network Technology |
Intel® Wi-Fi 6 AX201 2x2 802.11ax 160MHz + Bluetooth 5.2 Wireless Card
|
| Dimensions |
‎Dimensions & Weight
Laptop: Height: 0.68" (17.27mm) x Width: 12.65" (321.35mm) x Depth: 8.22" (208.69mm) Starting Weight: 2.70lb (1.22kg) - Carbon Fiber Height: 0.66" (16.90mm) x Width: 12.65" (321.35mm) x Depth: 8.22" (208.69mm) |
| Weight | Starting Weight: 2.89lb (1.31kg) |
| Battery Type | 3 Cell 42Whr ExpressCharge Capable Battery |
| Chassis Type | Aluminum |
| Color | Gray |
| Power Options | Dell Smart 65 W EM External AC power adapter |
| Pre Install Os | Windows 11 |
| Warranty | 3 Months Warranty |

Free Shipping apply to all orders over AED 2,000

Shipping Charges Within the UAE. AED 35

Money Back Guaranteed in 15 days return.

100% Genuine product.

24/7 Tech Support Available.

Refurbished Grade "A" Condition.

3-Months Warranty.
Dell Latitude 5450 Business Laptop
HP Elite Dragon Fly Max Notebook PC
Buy on WhatsApp
Reviews
There are no reviews yet.