AED1,280.00 Original price was: AED1,280.00.AED850.00Current price is: AED850.00.
| Brand | Lenovo |
| Model | ThinkPad T580 |
| Series | ThinkPad |
| CPU Information | intel Core i5 (8th Gen) Processor |
| Chipset Type | Integrated with processor |
| Installed Hard Disk | 512GB |
| Supported Hard Disk |
Storage Support
One drive, 1x M.2 2280 SSD or 1x M.2 2242 SSD • M.2 2280 SSD up to 2TB • M.2 2242 SSD up to 128GB |
| Hard Disk | No |
| SSD | Yes |
| Installed Memory | 8GB ‎DDR4 SDRAM |
| Memory Type |
Memory Type[1]
DDR4-2400 Memory Slots One memory soldered to system board, one DDR4 SO-DIMM slot, dual-channel capable Max Memory[2] • Up to 40GB (8GB soldered + 32GB SO-DIMM) DDR4-2400 • Up to 48GB (16GB soldered + 32GB SO-DIMM) DDR4-2400 |
| RAM Slots | 2 |
| Expandable RAM up to (GB) | 32GB |
| Display resolution | TNFHD (1,920 x 1,080) matte, IPS |
| Screen Type | Non-Touch |
| Display size | 15.6-inch |
| Integrated Display Adapter | Intel UHD Graphics |
| Dedicated Graphics | No |
| Audio Type |
Audio Chip
High Definition (HD) Audio, Realtek® ALC3287 codec Speakers Stereo speakers, 2W x2, Dolby® Audio™ Premium Microphone[1] • Dual array microphone, far-field • No microphone |
| Ports and Connectors |
Ports
2 x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 USB-C 1 x Thunderbolt 3 (Supports DisplayPort) 1 x USB 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 Display I/O 1x HDMI 1.4 Audio I/O 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output Built-In Speakers Yes Built-In Microphones Yes Media Card Slots 1 x SDXC/MMCplus Hybrid |
| Pointer Device | TouchPad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Finger Print Sensor | No |
| Web Camera | User-Facing: 720p |
| Network Technology |
Network I/O
1x RJ45 (Gigabit Ethernet) Wi-Fi Wi-Fi 5 (802.11ac) MU-MIMO Support 2 x 2 Bluetooth 4.1 GPS No NFC No |
| MISCELLANEOUS |
Discrete TPM 2.0, TCG certified
• Firmware TPM 2.0 integrated in chipset • Disabled (in some regions) |
| Dimensions | 14.4 x 0.8 x 10" / 365.8 x 20.2 x 252.8 mm |
| Weight | 4.29 lb / 1.95 kg |
| Battery Type | Battery Chemistry Lithium-Ion Capacity Non-Removable 4-Cell: 32 Wh Removable 3-Cell: 24 Wh |
| Chassis Type | Aluminum |
| Color | Black |
| Power Options | 65W USB-C slim AC adapter |
| Pre Install Os | Windows 11 |
| Warranty | 3 Months Warranty |

Free Shipping apply to all orders over AED 2,000

Shipping Charges Within the UAE. AED 35

Money Back Guaranteed in 15 days return.

100% Genuine product.

24/7 Tech Support Available.

Refurbished Grade "A" Condition.

3-Months Warranty.
Dell Latitude 5450 Business Laptop
HP Elite Dragon Fly Max Notebook PC
Buy on WhatsApp
Reviews
There are no reviews yet.