AED1,050.00 Original price was: AED1,050.00.AED799.00Current price is: AED799.00.
| Brand | Lenovo |
| Model | ThinkPad T480 |
| Series | ThinkPad |
| CPU Information | intel Core i5 (8th Gen) Processor |
| Chipset Type | Integrated with processor |
| Installed Hard Disk | ‎512GB |
| Hard Disk | No |
| SSD | Yes |
| Installed Memory | 8GB ‎DDR4 SDRAM |
| RAM Slots | 2 |
| Expandable RAM up to (GB) | 16GB |
| Display resolution | FHD (1,920 x 1,080) matte, IPS |
| Screen Type | Touch-screen |
| Display size | 14.0-inch |
| Integrated Display Adapter | Intel® UHD 620 |
| Dedicated Graphics | No |
| Audio Type |
Dolby® Audio Premium™
Dual-array microphones |
| Ports and Connectors |
Intel® Thunderbolt™ 3
USB-C 2 x USB 3.0 Headphone and microphone combo jack 4-in-1 SD card reader (SD, MMC, SDHC, SDXC) HDMI RJ45 Smart card reader Nano SIM |
| Pointer Device | TouchPad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Finger Print Sensor | No |
| Web Camera | Standard: 720p HD camera with ThinkShutter |
| Network Technology |
Intel® Dual Band Wireless-AC (2 x 2)
Bluetooth® 4.2 |
| MISCELLANEOUS |
Fast Identity Online (FIDO) authentication
Match-on-chip touch fingerprint reader IR camera (optional) for facial recognition ThinkShutter (only with 720p HD camera) dTPM 2.0 Kensingtonâ„¢ lock slot |
| Dimensions |
33.65cms (13.25) x 23.24cms (9.15) x 1.98cms (0.78)
|
| Weight | Starting at 1.58 kg / 3.49 lbs |
| Battery Type | Integrated Li-ion 57Wh battery |
| Chassis Type | Aluminum |
| Color | Black |
| Power Options | 65 AC Adapter |
| Pre Install Os | Windows 10 Pro |
| Warranty | 3 Months Warranty |

Free Shipping apply to all orders over AED 2,000

Shipping Charges Within the UAE. AED 35

Money Back Guaranteed in 15 days return.

100% Genuine product.

24/7 Tech Support Available.

Refurbished Grade "A" Condition.

3-Months Warranty.
Dell Latitude 5450 Business Laptop
HP Elite Dragon Fly Max Notebook PC
Buy on WhatsApp
Reviews
There are no reviews yet.