AED1,650.00 Original price was: AED1,650.00.AED1,399.00Current price is: AED1,399.00.
| Brand | HP |
| Model | HP EliteBook x360 1030 G4 |
| Series | EliteBook |
| CPU Information | Intel Core i7 (8th Gen) Processor |
| Installed Hard Disk | 512 GB SSD |
| SSD | Yes |
| Installed Memory | 8GB RAM |
| RAM Slots | 2 |
| Expandable RAM up to (GB) | 32 |
| Display resolution | 1920 x 1080) with Corning Gorilla Glass |
| Screen Type | Touch screen |
| Display size | 13.3 Inch Touch |
| Integrated Display Adapter | Intel UHD Graphics 620 |
| Dedicated Graphics | No |
| Audio Type | Bang & Olufsen, dual stereo speakers, 3 multi array microphone |
| Ports and Connectors |
2 Thunderboltâ„¢ (USB Type-Câ„¢ connector); 1 USB 3.1 Gen 1 (charging); 1 headphone/microphone combo; 1 HDMI 1.4; 1
External Nano SIM slot for WWAN (Cables are not included.) |
| Pointer Device | TouchPad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Finger Print Sensor | Yes |
| Web Camera | 1080p FHD camera |
| Network Technology | Intel® AX200 Wi-Fi 5 (2x2) and Bluetooth® 4.2 Combo, vPro™; Intel® AX200 Wi-Fi 5 (2x2) and Bluetooth® 4.2 Combo, |
| MISCELLANEOUS |
Absolute persistence module
HP DriveLock and Automatic DriveLock HP Fingerprint Sensor HP Secure Erase Power-on authentication Preboot authentication TPM 2.0 embedded security chip shipped with Windows 10 (Common Criteria EAL4+ Certified); HP Sure Click; Windows Defender HP Sure Start Gen5; HP Sure Run Gen2 HP Sure Recover Gen2 HP BIOSphere Gen5 HP Client Security Gen5 23,24,25,26,27,28,29,30,31,32,33,34. |
| Dimensions | 30.58 x 20.5 x 1.58 cm |
| Weight | Starting at 1.27 kg (Weight will vary by configuration. |
| Battery Type | HP Long Life 4-cell, 56.2 Wh Li-ion polymer |
| Chassis Type | Aluminum |
| Color | Silver |
| Power Options | 65 W USB Type-Câ„¢ adapter |
| Pre Install Os | Windows 10 Pro |
| Warranty | 3 Months Warranty |

Free Shipping apply to all orders over AED 2,000

Shipping Charges Within the UAE. AED 35

Money Back Guaranteed in 15 days return.

100% Genuine product.

24/7 Tech Support Available.

Refurbished Grade "A" Condition.

3-Months Warranty.
Dell Latitude 5450 Business Laptop
HP Elite Dragon Fly Max Notebook PC
Buy on WhatsApp
Reviews
There are no reviews yet.