AED1,250.00 Original price was: AED1,250.00.AED599.00Current price is: AED599.00.
| Brand | HP |
| Model | HP EliteBook 840 G3 |
| Series | EliteBook |
| CPU Information | Intel Core i5(6th Gen) Processor |
| Chipset Type | Integrated with processor |
| Installed Hard Disk | ‎256GB |
| Supported Hard Disk |
Hard Drive Size ‎256 GB
Hard Disk Description ‎SSD |
| Hard Disk | No |
| SSD | Yes |
| Installed Memory | 8GB ‎DDR4 SDRAM |
| RAM Slots | 2 |
| Expandable RAM up to (GB) | 32GB |
| Display resolution | HD (1366 x 768), TN |
| Screen Type | Non Touch |
| Display size | 14. Inches |
| Integrated Display Adapter | Integrated: Intel® HD Graphics 520 |
| Dedicated Graphics | No |
| Audio Type | Integrated Audio |
| Ports and Connectors |
Card reader SD, SDHC, SDXC
Ethernet LAN 10/100/1000 Mbit/s Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (2x2) Bluetooth 4.2 Audio jack 3.5 mm jack Backlit keyboard No Microphone Yes Speakers 2x Bang & Olufsen Optical drive Security Lock slot 1 docking connector 1x USB Type-A 3.2 Gen 1 (5 Gbps) 1x USB Type-A 3.2 Gen 1 (5 Gbps), Power Delivery (PD) 1x USB Type-C 3.2 Gen 1 (5 Gbps) HDMI Yes VGA 1 Display port full |
| Pointer Device | TouchPad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Finger Print Sensor | Yes |
| Web Camera | Camera 720p HD camera; IR Camera |
| Network Technology |
Intel® 3165 802.11 a/b/g/n/ac (1×1) non vPro + Bluetooth 4.2
|
| Connectivity Options |
1 media card reader; 1 external SIM
Supports SD, SDHC, SDXC. |
| Dimensions | 310 x 215 x 21 mm (12.20" x 8.46" x 0.83") |
| Weight | 1.34 kg (3 lbs) |
| Battery Type | 44Wh, Li-ion, 3-cell, 44Wh, 3-cell |
| Chassis Type | Aluminum |
| Color | Silver |
| Power Options |
HP USB-C Universal Dock with 4.5 Adapter
|
| Pre Install Os | Windows 10 Pro 64 bit |
| Warranty | 3 Months Warranty |

Free Shipping apply to all orders over AED 2,000

Shipping Charges Within the UAE. AED 35

Money Back Guaranteed in 15 days return.

100% Genuine product.

24/7 Tech Support Available.

Refurbished Grade "A" Condition.

3-Months Warranty.
Dell Latitude 5450 Business Laptop
HP Elite Dragon Fly Max Notebook PC
Buy on WhatsApp
Reviews
There are no reviews yet.