AED7,000.00 Original price was: AED7,000.00.AED3,000.00Current price is: AED3,000.00.
| Brand | Dell |
| Model | Dell Precision 5560 |
| Series | Precision |
| CPU Information | Intel Ci7-13850HX |
| Chipset Type | Intel WM590 |
| Installed Hard Disk | 512GBNVME |
| Hard Disk | NVME |
| SSD | Yes |
| Installed Memory | 16GB DDR4 |
| Memory Type | DDR5 |
| RAM Slots | 2 |
| Expandable RAM up to (GB) | Up to 128GB DDR4-3200 |
| Display resolution | UHD 1920x1200 |
| Screen Type | Non-Touch |
| Display size | 15.6 FHD |
| Integrated Display Adapter | Intel UHD Graphics 620 |
| Dedicated Graphics | NVIDIA A1200 4GB |
| Audio Type |
Audio controller
Realtek ALC3281-CG |
| Ports and Connectors |
One USB 3.2 Gen 2 Type-C port with DisplayPort Alt Mode
Two Thunderbolt 4 ports with Power Delivery One Universal audio (headphone and microphone combo) port USB Type-C port with DisplayPort Alt mode and Thunderbolt 4 One SD card slot USB Type-C ports supports Power Delivery One wedge-shaped security slot |
| Pointer Device | TouchPad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Finger Print Sensor | No |
| Web Camera | 720p |
| Network Technology |
Intel Ethernet Connection I219-LM
10/100/1000 Mbps Intel Wi-Fi 6 AX201 (onboard) |
| Dimensions |
Front height
7.70 mm (0.30 in.) Rear height 11.65 mm (0.45 in.) Width 344.40 mm (13.56 in.) Depth 230.30 mm (9.07 in.) |
| Weight | 4.50 lb (2.04 Kg) |
| Battery Type | 3-cell, 56 Wh "smart" Lithium-ion, ExpressCharge |
| Chassis Type | Aluminum |
| Color | Silver |
| Power Options |
90 W AC adapter, USB Type-C (with UMA graphics)
|
| Pre Install Os | Windows 11 pro |
| Warranty | 3 Months Warranty |

Free Shipping apply to all orders over AED 2,000

Shipping Charges Within the UAE. AED 35

Money Back Guaranteed in 15 days return.

100% Genuine product.

24/7 Tech Support Available.

Refurbished Grade "A" Condition.

3-Months Warranty.
Dell Latitude 5450 Business Laptop
HP Elite Dragon Fly Max Notebook PC
Buy on WhatsApp
Reviews
There are no reviews yet.