AED1,650.00 Original price was: AED1,650.00.AED799.00Current price is: AED799.00.
| Brand | Dell |
| Model | Dell Latitude 7390 |
| Series | Latitude |
| CPU Information | Intel Core i5 (8th Gen) Processor |
| Chipset Type | Integrated with processor |
| Installed Hard Disk | 512 GB |
| Hard Disk | SSD |
| Installed Memory | 8GB ‎DDR4 SDRAM |
| Memory Type | DDR4 |
| RAM Slots | 2 |
| Expandable RAM up to (GB) | Up to 32GB DDR4-3200 |
| Display resolution | FHD (1920 x 1080) Anti-Glare, HD CAM/Mic, WLAN capable, Mag Alloy back |
| Screen Type | Non-touch Screen |
| Display size | ‎13.3 Inches |
| Integrated Display Adapter | Intel HD Graphics 620 |
| Dedicated Graphics | No |
| Audio Type |
High Quality Speakers
Headset/mic combo jack Noise reducing array microphones Optional HD or IR Cam or No webcam |
| Ports and Connectors |
HDMI 1.4(1)
Universal Jack / Audio port micro card reader (SD 4.0) microSim card slot (external) 2 x USB 3.1 Gen 1 (one with PowerShare) Display Port over USB Type-C(optional Thunderbolt 3 (1) RJ 45 Optional Smartcard reader Noble lock-Full size DC-in |
| Pointer Device | TouchPad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Finger Print Sensor | Yes |
| Web Camera | 2.7 mm, 720p at 30 fps, HD RGB Webcam |
| Network Technology |
10/100/1000 Gigabit Ethernet
Qualcomm QCA61x4A 2x2 AC + Bluetooth 4.1 (non vPro) |
| MISCELLANEOUS | TPM 2.0 FIPS 140-2 Certified,TCG Certified (February 2018) |
| Dimensions |
1. Height: 0.64"/16.33mm (front) – 0.66"/16.86 mm (back)
2. Width: 12.0" (305.7 mm) | 3. Depth: 8.19" (207.95 mm) |
| Weight | Starting Weight: 1.17 kg |
| Battery Type | 42 Whr Prismatic, ExpressCharge Capable 60 Whr Polymer, ExpressCharge Capable 60 Whr Long Life Cycle Polymer |
| Chassis Type | Aluminum |
| Color | Gray |
| Power Options | Dell Smart 65 W E5 External AC power adapter |
| Pre Install Os | Windows 11 |
| Warranty | 3 Months Warranty |

Free Shipping apply to all orders over AED 2,000

Shipping Charges Within the UAE. AED 35

Money Back Guaranteed in 15 days return.

100% Genuine product.

24/7 Tech Support Available.

Refurbished Grade "A" Condition.

3-Months Warranty.
Dell Latitude 5450 Business Laptop
HP Elite Dragon Fly Max Notebook PC
Buy on WhatsApp
Reviews
There are no reviews yet.