AED1,000.00 Original price was: AED1,000.00.AED699.00Current price is: AED699.00.
| Brand | Dell |
| Model | Dell Latitude 7390 |
| Series | Latitude |
| CPU Information | Intel Core i7 (8th Gen) Processor |
| Chipset Type | Integrated with processor |
| Installed Hard Disk | 512GB SSD |
| Hard Disk | SSD |
| SSD | Yes |
| Installed Memory | 16GB ‎DDR4 SDRAM |
| Memory Type | DDR4 |
| RAM Slots | 2 |
| Expandable RAM up to (GB) | Up to 32GB DDR4-3200 |
| Display resolution | FHD (1920 x 1080) |
| Screen Type | Touch-screen |
| Display size | 13.3 Inches |
| Integrated Display Adapter | Intel UHD Graphics 620 |
| Dedicated Graphics | No |
| Audio Type | High-definition audio |
| Ports and Connectors |
1x USB 3.1 Gen 1 1x USB 3.1 Gen 1 with PowerShare 2 x DisplayPorts over USB Type-C with optional Thunderbolt 3 HDMI 1.4 microSIM card slot (WWAN only) microSD 4.0 Memory card reader Noble Wedge Lock slot |
| Pointer Device | TouchPad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Finger Print Sensor | Yes |
| Web Camera | 720P |
| Network Technology |
Intel Dual-Band Wireless-AC 8265 Wi-Fi + BT 4.2 Wireless
Card (2x2). Bluetooth Optional |
| MISCELLANEOUS |
TPM 2.0 FIPS 140-2 certified, TCG Certified*
Optional Hardware Authentication Bundle 1: Contacted Smart Card with Control Vault 2.0 Advanced authentication with FIPS 140-2 level 3 certification Optional Hardware Authentication Bundle 2: Touch Fingerprint Reader, FIPS 201 Contacted Smart Card, Contactless Smart Card/NFC5, Control Vault 2.0 Advanced authentication with FIPS 140-2 level 3 certification Optional face IR camera (Windows Hello compliant) Dell Client Command Suite Optional Dell Data Security and Management Software: Dell Data Protection | Endpoint Security Suite Enterprise Dell Data Protection | Encryption (Enterprise or Personal Edition) MozyPro, MozyEnterprise Dell Data Protection | Threat Defense Dell Protected Workspace Dell Data Guardian RSA NetWitness Endpoint VMware Airwatch Absolute Data & Device Security RSA SecurID Access |
| Dimensions | 30.51 cm x 21.1 cm x 1.903 cm |
| Weight | 1.41 Kg (3.11 lbs) |
| Battery Type | 45 Whr (3 Cell) Polymer Battery, with ExpressCharge |
| Chassis Type | Aluminum |
| Color | Gray |
| Power Options |
65 W adapter, USB Type-C
|
| Pre Install Os | Windows 11 |
| Warranty | 3 Months Warranty |

Free Shipping apply to all orders over AED 2,000

Shipping Charges Within the UAE. AED 35

Money Back Guaranteed in 15 days return.

100% Genuine product.

24/7 Tech Support Available.

Refurbished Grade "A" Condition.

3-Months Warranty.
Dell Latitude 5450 Business Laptop
HP Elite Dragon Fly Max Notebook PC
Buy on WhatsApp
Reviews
There are no reviews yet.