AED1,650.00 Original price was: AED1,650.00.AED1,190.00Current price is: AED1,190.00.
| Brand | Dell |
| Model | Dell Latitude 5400 |
| Series | Latitude |
| CPU Information | Intel Core i7 (8th Gen) Processor |
| Chipset Type | Integrated with processor |
| Installed Hard Disk | 512 GB NVMe |
| Supported Hard Disk |
Hard Drive Size ‎512 GB
Hard Disk Description ‎SSD |
| Hard Disk | SSD |
| Installed Memory | 16GB ‎DDR4 SDRAM |
| Memory Type | DDR4 |
| RAM Slots | 2 |
| Expandable RAM up to (GB) | Up to 32GB DDR4-3200 |
| Display resolution | 14 in. HD (1366 x 768) |
| Screen Type | antiglare (16:9), WLED, non-touch, 220 nits |
| Display size | ‎14.0 Inches |
| Integrated Display Adapter | Intel UHD Graphics 620 |
| Dedicated Graphics | No |
| Audio Type |
Controller
Realtek ALC3204 with Waves MaxxAudio Pro Stereo conversion 24-bit DAC (Digital-to-Analog) and ADC (Analog-to-Digital) Type HD Audio Speakers Two Interface Internal: Intel HDA (high-definition audio) External: 7.1 channel output via HDMI Digital microphone input on camera module Headset combo jack (stereo headphones/microphone-in) Internal speaker amplifier Integrated in ALC3204 (Class-D 2 W) External volume controls Media-control shortcut keys Speaker output: Average: 2 W Peak: 2.5 W Microphone Digital-array microphones |
| Ports and Connectors |
Memory card reader
One MicroSD card reader SIM card reader One micro SIM card slot USB Three USB 3.1 Gen 1 (Type-A) ports One USB Type-C 3.1 Gen 2 port with DisplayPort/Thunderbolt 3(optional) Security Noble wedge lock slot Audio One headset (headphone and microphone combo) port Video One HDMI 1.4b port (supports up to 4k @30 Hz) Network adapter RJ-45, 10/100/1000, with LED indicator |
| Pointer Device | TouchPad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Finger Print Sensor | Yes |
| Web Camera | Camera Integrated 2.7 mm HD (1280 x 720 at 30 fps)RGB, HD fixed focus |
| Network Technology |
Intel Dual Band Wireless AC 9560 (802.11ac) 2x2 + Bluetooth 5.0
|
| Dimensions |
Height
Front: 19.6 mm (0.77 in.) Rear: 20.85 mm (0.82 in.) Width 323.05 mm (12.7 in.) Depth 216 mm (8.5 in.) |
| Weight | 1.48 kg (3.26 lb) |
| Battery Type | 3-cell lithium-ion (42 WHr) ExpressCharge |
| Chassis Type | Aluminum |
| Color | Gray |
| Power Options |
Input Voltage
100 VAC - 240 VAC |
| Pre Install Os | Windows 11 |
| Warranty | 3 Months Warranty |

Free Shipping apply to all orders over AED 2,000

Shipping Charges Within the UAE. AED 35

Money Back Guaranteed in 15 days return.

100% Genuine product.

24/7 Tech Support Available.

Refurbished Grade "A" Condition.

3-Months Warranty.
Dell Latitude 5450 Business Laptop
HP Elite Dragon Fly Max Notebook PC
Buy on WhatsApp
Reviews
There are no reviews yet.