AED4,199.00 Original price was: AED4,199.00.AED3,599.00Current price is: AED3,599.00.
| Brand | Dell |
| Model | Dell Precision 7560 |
| Series | Precision |
| CPU Information | Intel Core i7(11th Gen) Processor |
| Chipset Type | Intel SoC (System on Chip) platform |
| Installed Hard Disk | 512GB |
| Hard Disk | No |
| SSD | Yes |
| Installed Memory | 16GB ‎DDR4 SDRAM |
| Expandable RAM up to (GB) | Up to 128GB DDR4-3200 |
| Display resolution | FHD (1920x1080) |
| Screen Type | Non-Touch |
| Display size | 15.6-inch |
| Integrated Display Adapter | Intel UHD Graphics 620 |
| Dedicated Graphics | No |
| Audio Type |
Audio controller
ALC3204 |
| Ports and Connectors |
One RJ-45 Ethernet port 10/100/1000 Mbps
One USB 3.2 Gen 1 Type-A ports One USB 3.2 Gen 1 Type-A port with PowerShare Two USB 3.2 Gen 2 Type-C Thunderbolt 4 ports One global headset jack One HDMI 2.1 port One mini DisplayPort 1.4 One SD-card slot One smart-card reader One DC-in port (7.4 mm standard plug) One wedge-shaped security slot |
| Pointer Device | TouchPad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Finger Print Sensor | No |
| Web Camera | 720p |
| Network Technology |
Intel Ethernet Connection I219-LM
10/100/1000 Mbps Intel Wi-Fi 6E AX210 |
| MISCELLANEOUS |
Intel® vPro™ Technology (iAMT 12) (optional, requires Intel
WiFi® Link WLAN and a vPro compatible processor), Dell Client Command Suite available (dell.com/command), Factory Installed Dell Client Command | Update, Dell Command | Power Manager, Wedged-shaped lock Hardware Security TPM 2.0 discrete FIPS 140-2 certification for TPM TCG Certificatication for TPM (Trusted Computing Group) ControlVault 3 Advanced Authentication with FIPS 140-2 Level 3 Certification Fingerprint Reader with Control Vault 3 Contacted Smart Card and Control Vault 3 Contactless Smart Card, NFC, and Control Vault 3 FIPS 201 Full Scan FPR and Control Vault 3 Statement of Non-Volatility |
| Dimensions |
Width
360.00 mm (14.17 in.) Depth 242.00 mm (9.53 in.) |
| Weight | 2.49 kg (5.49 lb) |
| Battery Type | 6-cell, 68 WHr, Lithium-ion, ExpressChargeBoost |
| Chassis Type | Aluminum |
| Color | Silver |
| Power Options | 180 W adapter |
| Pre Install Os | Windows 10 pro |
| Warranty | 3 Months Warranty |

Free Shipping apply to all orders over AED 2,000

Shipping Charges Within the UAE. AED 35

Money Back Guaranteed in 15 days return.

100% Genuine product.

24/7 Tech Support Available.

Refurbished Grade "A" Condition.

3-Months Warranty.
Dell Latitude 5450 Business Laptop
HP Elite Dragon Fly Max Notebook PC
Buy on WhatsApp
Reviews
There are no reviews yet.