AED3,399.00 Original price was: AED3,399.00.AED2,250.00Current price is: AED2,250.00.
| Brand | Dell |
| Model | Dell Precision 5540 |
| Series | Latitude |
| CPU Information | Intel Core i7 (9th Gen) Processor |
| Chipset Type | Integrated with processor |
| Installed Hard Disk | 512GB SSD |
| Hard Disk | SSD |
| SSD | Yes |
| Installed Memory | 16GB ‎DDR4 SDRAM |
| Memory Type | DDR4 |
| RAM Slots | 2 |
| Expandable RAM up to (GB) | Up to 32GB DDR4-3200 |
| Display resolution | FHD 1366 x 768 60 Hz, anti-glare, non-touch |
| Screen Type | Non-Touch |
| Display size | 15.6 Inches |
| Integrated Display Adapter | Integrated Intel UHD 630 |
| Dedicated Graphics | No |
| Audio Type |
720 HD camera
|
| Ports and Connectors |
Ports
1 RJ-45 Ethernet port 1 USB 3.2 Gen 1 port 1 USB 3.2 Gen 1 port with PowerShare 2 Thunderboltâ„¢ 4 ports with DisplayPort Alt Mode/USB Type-C/USB4/Power Delivery 1 HDMI 2.0 port 1 Universal audio port Slots 1 microSD-card slot 1 wedge-shaped lock slot 1 micro-SIM card tray (optional) 1 Smart card reader slot (optional) |
| Pointer Device | TouchPad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Finger Print Sensor | Yes |
| Web Camera | 720 HD camera |
| Network Technology | Intel® Wi-Fi 6 AX201, 2x2, 802.11ax, Bluetooth® wireless card |
| MISCELLANEOUS |
McAfee® Small Business Security 30-day trial
McAfee® Small Business Security 12-months subscription, digitally delivered McAfee® Small Business Security 24-months subscription, digitally delivered McAfee® Small Business Security 36-months subscription, digitally delivered |
| Dimensions |
Height:11.2 mm (0.44 in)
Width:357 mm (14.06 in) Depth:235 mm (9.26 in) |
| Weight | 1.8 kg (3.97 lb) |
| Battery Type | 56 WHr lithium-ion polymer 3 cell battery |
| Chassis Type | Aluminum |
| Color | Black |
| Power Options |
130W adapter
|
| Pre Install Os | Windows 10 Pro |
| Warranty | 3 Months Warranty |

Free Shipping apply to all orders over AED 2,000

Shipping Charges Within the UAE. AED 35

Money Back Guaranteed in 15 days return.

100% Genuine product.

24/7 Tech Support Available.

Refurbished Grade "A" Condition.

3-Months Warranty.
Dell Latitude 5450 Business Laptop
HP Elite Dragon Fly Max Notebook PC
Buy on WhatsApp
Reviews
There are no reviews yet.