AED1,450.00 Original price was: AED1,450.00.AED999.00Current price is: AED999.00.
| Brand | Lenovo |
| Model | Lenovo ThinkPad X1 Carbon |
| Series | ThinkPad |
| CPU Information | intel Core i7 (8th Gen) Processor |
| Chipset Type | Integrated with processor |
| Installed Hard Disk | 512GB |
| Hard Disk | No |
| SSD | Yes |
| Installed Memory | 8GB ‎DDR4 SDRAM |
| RAM Slots | 2 |
| Expandable RAM up to (GB) | 16GB |
| Display resolution | FHD (1920 x 1080) |
| Screen Type | Touch-screen |
| Display size | 14.0-inch |
| Integrated Display Adapter | Intel UHD Graphics |
| Dedicated Graphics | No |
| Audio Type |
Multi-Media
Audio Chip High Definition (HD) Audio, Realtek® ALC3286 codec Speakers Stereo speakers, 2W x2 and 0.8W x2, Dolby® Atmos® Microphone Four microphones, quad-array, 360° far-field |
| Ports and Connectors |
.1x USB 3.1 Gen 1
.1x USB 3.1 Gen 1 (Always On) .2x USB-C 3.1 Gen 2 / Thunderbolt 3 (support data transfer, Power Delivery and DisplayPortâ„¢ 1.2) .1x HDMI 1.4b .1x Ethernet extension connector .1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm) .1x Side docking connector |
| Pointer Device | TouchPad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Finger Print Sensor | No |
| Web Camera | HD 720p, with ThinkShutter, fixed focus • IR & HD 720p hybrid, with ThinkShutter, fixed focus |
| Network Technology | Intel Wireless-AC 9560, 802.11ac Dual Band 2x2 Wi-Fi® + Bluetooth 5.1 |
| Dimensions | s 323 x 217 x 15.4 mm (12.72 x 8.54 x 0.61 inches) |
| Weight | 1.21 kg (2.66 lbs) |
| Battery Type | Up to 13.6 hours* |
| Chassis Type | Aluminium |
| Color | Black |
| Power Options | Integrated Li-Polymer 51Wh battery, supports Rapid Charge (charge up to 80% in 1hr) with 65W AC adapter |
| Pre Install Os | Windows 11 |
| Warranty | 3 Months Warranty |

Free Shipping apply to all orders over AED 2,000

Shipping Charges Within the UAE. AED 35

Money Back Guaranteed in 15 days return.

100% Genuine product.

24/7 Tech Support Available.

Refurbished Grade "A" Condition.

3-Months Warranty.
Dell Latitude 5450 Business Laptop
HP Elite Dragon Fly Max Notebook PC
Buy on WhatsApp
Reviews
There are no reviews yet.