AED1,825.00 Original price was: AED1,825.00.AED1,349.00Current price is: AED1,349.00.
| Brand | Dell |
| Model | Dell Latitude 5510 |
| Series | Latitude |
| CPU Information | Intel Core i5 (10th Gen) Processor |
| Chipset Type | Integrated with processor |
| Installed Hard Disk | 512 GB |
| Hard Disk | SSD |
| Installed Memory | 8GB ‎DDR4 SDRAM |
| Memory Type | DDR4 |
| RAM Slots | 2 |
| Expandable RAM up to (GB) | Up to 32GB DDR4-3200 |
| Display resolution | FHD (1920x1080) |
| Screen Type | AR+AS,SLP,WVA, 300nits, HD IR Cam |
| Display size | ‎15.6 Inches |
| Integrated Display Adapter | Intel® Iris® XE Graphics |
| Dedicated Graphics | No |
| Audio Type |
Stero speakers with Realtek Waves MaxxAudio® Pro, 2 W x 2 W = 4 W total
Dual-array microphones |
| Ports and Connectors |
1. External uSIM Card Tray (optional)
2. uSD Reader 3. Universal Audio Jack 4. USB 3.2 Gen 1 5. USB 3.2 Gen 1 with Powershare 6. HDMI 1.4 7. RJ45 8. Wedge-shaped lock slot 9. DC-in 7.4mm Barrel 10. USB Type Câ„¢ 3.2 Gen 2 with Power Delivery & DisplayPort (Optional Thunderboltâ„¢ 3) 11. USB 3.2 Gen 1 12. Smart Card Reader (optional) |
| Pointer Device | TouchPad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Finger Print Sensor | Yes |
| Web Camera | 2.7 mm, 720p at 30 fps, HD RGB Webcam |
| Network Technology | Intel® Wi-Fi 6 AX201, 2x2, 802.11ax, Bluetooth® wireless card |
| Dimensions |
1.Front height: 0.83" (20.98 mm) - Rear height: 22.42 mm (0.88")
2.Width: 359.1 mm (14.14")| 3.Depth: 236.25 mm (9.30") |
| Weight | 1.82 kg (4.01 lbs) |
| Battery Type | 3 Cell 42Whr ExpressCharge Capable Battery |
| Chassis Type | Aluminum |
| Color | Gray |
| Power Options | Dell Smart 65 W EM External AC power adapter |
| Pre Install Os | Windows 11 |
| Warranty | 3 Months Warranty |

Free Shipping apply to all orders over AED 2,000

Shipping Charges Within the UAE. AED 35

Money Back Guaranteed in 15 days return.

100% Genuine product.

24/7 Tech Support Available.

Refurbished Grade "A" Condition.

3-Months Warranty.
Dell Latitude 5450 Business Laptop
HP Elite Dragon Fly Max Notebook PC
Buy on WhatsApp
Reviews
There are no reviews yet.