AED1,050.00 Original price was: AED1,050.00.AED799.00Current price is: AED799.00.
| Brand | Lenovo |
| Model | ThinkPad T470 |
| Series | ThinkPad |
| CPU Information | intel Core i5 (7th Gen) Processor |
| Chipset Type | Integrated with processor |
| Installed Hard Disk | 256GB |
| Hard Disk | No |
| SSD | Yes |
| Installed Memory | 8GB ‎DDR4 SDRAM |
| RAM Slots | 2 |
| Expandable RAM up to (GB) | 16GB |
| Display resolution | (14) FHD (1920 X 1080), IPS |
| Screen Type | IPS 35.56cms |
| Display size | 14.0-inch |
| Integrated Display Adapter | Intel® UHD 620 |
| Dedicated Graphics | No |
| Audio Type |
Dolby® Advanced Audio™
Stereo Speakers |
| Ports and Connectors |
3 x USB 3.0
1 x Thunderboltâ„¢ 3 port 3.5 mm Combo Audio Jack 1 x HDMIâ„¢ 1 x RJ45 Gigabit LAN 1x CS13 Docking 1 x Media Card Reader (SD 3.0, UHS-I) 1 x Smart Card Reader (Optional) 1x Micro SIM |
| Pointer Device | TouchPad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Finger Print Sensor | No |
| Web Camera | 720p HD webcam with single microphone |
| Network Technology |
WiFi 802.11 ac
Intel 8265 2x2 11ac |
| Dimensions |
33.65cms (13.25) x 23.24cms (9.15) x 2.00cms (0.79)
|
| Weight | Starting at ~3.48 lbs (~1.6 kg) |
| Battery Type | Up to 18 hours* |
| Chassis Type | Aluminum |
| Color | Black |
| Power Options | 65 AC Adapter |
| Pre Install Os | Windows 10 Pro |
| Warranty | 3 Months Warranty |

Free Shipping apply to all orders over AED 2,000

Shipping Charges Within the UAE. AED 35

Money Back Guaranteed in 15 days return.

100% Genuine product.

24/7 Tech Support Available.

Refurbished Grade "A" Condition.

3-Months Warranty.
Dell Latitude 5450 Business Laptop
HP Elite Dragon Fly Max Notebook PC
Buy on WhatsApp
Reviews
There are no reviews yet.