AED1,250.00 Original price was: AED1,250.00.AED549.00Current price is: AED549.00.
| Brand | HP |
| Model | HP EliteBook 820 G4 |
| Series | EliteBook |
| CPU Information | Intel Core i5(7th Gen) Processor |
| Chipset Type | Integrated with processor |
| Installed Hard Disk | ‎256GB |
| Supported Hard Disk |
Hard Drive Size ‎256 GB
Hard Disk Description ‎SSD |
| Hard Disk | No |
| SSD | Yes |
| Installed Memory | 8GB ‎DDR4 SDRAM |
| RAM Slots | 2 |
| Expandable RAM up to (GB) | 16GB |
| Display resolution | HD (1366 x 768), TN |
| Screen Type | Non-Touch |
| Display size | 12.5 Inches |
| Integrated Display Adapter | Integrated: Intel® HD Graphics 520 |
| Dedicated Graphics | No |
| Audio Type | Audio |
| Ports and Connectors |
USB Type-C (charging), USB 3.1 Gen 1 (charging), USB 3.1 Gen 1,
HDMI 1.4, VGA, RJ-45/Ethernet, Headphone/microphone combo jack, AC power port |
| Pointer Device | TouchPad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Finger Print Sensor | No |
| Web Camera | 2MP Camera |
| Network Technology | Wi-Fi 6E (802.11ax) + Bluetooth 5.2 (Dual band) 2 * 2 |
| Dimensions | 34.03 x 24.13 x 2.11 cm (13.4 x 9.5 x 0.83 in) |
| Weight | 1.73 kg |
| Battery Type | 56 Wh, 4 cells, Li-ion |
| Chassis Type | Aluminum |
| Color | Silver |
| Power Options |
TYPE-C, 100W AC Adapter
|
| Pre Install Os | Windows 10 |
| Warranty | 3 Months Warranty |

Free Shipping apply to all orders over AED 2,000

Shipping Charges Within the UAE. AED 35

Money Back Guaranteed in 15 days return.

100% Genuine product.

24/7 Tech Support Available.

Refurbished Grade "A" Condition.

3-Months Warranty.
Dell Latitude 5450 Business Laptop
HP Elite Dragon Fly Max Notebook PC
Buy on WhatsApp
Reviews
There are no reviews yet.