AED950.00 Original price was: AED950.00.AED599.00Current price is: AED599.00.
| Brand | Dell |
| Model | Dell Latitude E5570 |
| Series | Latitude |
| CPU Information | Intel Core i5 (6th Gen) Processor |
| Chipset Type | Integrated with processor |
| Installed Hard Disk | 512 GB |
| Hard Disk | SSD |
| Installed Memory | 8GB ‎DDR4 SDRAM |
| Memory Type |
Memory connector Two DIMMS slots
Memory capacity 4 GB, 8 GB, 16 GB and 32 GB Memory type DDR4 SDRAM Speed 2133 MHz Minimum memory 4 GB Maximum memory 32 GB |
| RAM Slots | 2 |
| Expandable RAM up to (GB) | Up to 32GB DDR4 |
| Display resolution | HD (1366 x 768) Anti-glare |
| Screen Type | Non-touch Screen |
| Display size | ‎15.6 Inches |
| Integrated Display Adapter | Intel HD Graphics 530 |
| Dedicated Graphics | No |
| Audio Type | High-definition audio: Realtek ALC3235 |
| Ports and Connectors |
Audio Stereo headset/mic combo Video One 19-pin HDMI connector 15 pin VGA connector Network adapter One RJ-45 connector USB Two USB 3.0 ports One USB 3.0 with PowerShare Memory card reader Up to SD4.0 Micro SIM (uSIM) card One external (optional) Docking port Docking has two options: One e-docking port Optional Thunderbolt 3 cable docking port |
| Pointer Device | TouchPad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Finger Print Sensor | Yes |
| Web Camera | 0.92 megapixels |
| Network Technology |
Network adapter: 10/100/1000 Mb/s Ethernet (RJ-45)
Wireless: Internal wireless local area network (WLAN), wireless wide |
| Dimensions |
Front height (non-touch) 24.55 mm (0.97 inch)
Back height (non-touch) 24.55 mm (1 inch) Width 377.1 mm (14.8 inches) Depth 252.6 mm (9.9 inches) |
| Weight | Starting weight 4.60 lb (2.09 kg) |
| Battery Type | 62 Whr (4–cell) |
| Chassis Type | Aluminum |
| Color | Gray |
| Power Options | 65 W , 90 W |
| Pre Install Os | Windows 10 |
| Warranty | 3 Months Warranty |

Free Shipping apply to all orders over AED 2,000

Shipping Charges Within the UAE. AED 35

Money Back Guaranteed in 15 days return.

100% Genuine product.

24/7 Tech Support Available.

Refurbished Grade "A" Condition.

3-Months Warranty.
Dell Latitude 5450 Business Laptop
HP Elite Dragon Fly Max Notebook PC
Buy on WhatsApp
Reviews
There are no reviews yet.