AED1,550.00 Original price was: AED1,550.00.AED1,250.00Current price is: AED1,250.00.
| Brand | Dell |
| Model | Dell Latitude 7410 |
| Series | Latitude |
| CPU Information | Intel Core i7 (8th Gen) Processor |
| Chipset Type | Integrated with processor |
| Installed Hard Disk | 512 GB NVMe |
| Supported Hard Disk |
Hard Drive Size ‎512 GB
Hard Disk Description ‎SSD |
| Hard Disk | SSD |
| Installed Memory | 16GB ‎DDR4 SDRAM |
| Memory Type | DDR4 |
| RAM Slots | 2 |
| Expandable RAM up to (GB) | Up to 32GB DDR4-3200 |
| Display resolution | FHD (1920x1080) |
| Screen Type | AR+AS,SLP,WVA, 300nits, HD IR Cam |
| Display size | ‎14.0 Inches |
| Integrated Display Adapter | Intel® Iris® XE Graphics |
| Dedicated Graphics | No |
| Audio Type |
Audio and Speakers
2 W Dual stereo speakers |
| Ports and Connectors |
Ports
1 USB 3.2 Gen 1 with Powershare 1 USB 3.2 Gen 1 2 Thunderboltâ„¢3 with Power Delivery and DisplayPort (USB Type-Câ„¢) 1 Universal Audio Jack 1 HDMI 2.0 Slots 1 uSD 4.0 Memory Card Reader 1 Wedge-shaped Lock Slot 1 External uSIM card tray (optional) 1 SmartCard Reader (optional) |
| Pointer Device | TouchPad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Finger Print Sensor | Yes |
| Web Camera | Camera Integrated 2.7 mm HD (1280 x 720 at 30 fps) RGB Webcam |
| Network Technology |
Intel® Wi-Fi 6 AX201 2x2 802.11ax 160MHz + Bluetooth 5.2 Wireless Card
|
| Dimensions |
Front height: 0.71" (18.13 mm) x Rear height: 0.76" (19.33 mm)
Width: 12.65" (321.35 mm) x Depth: 8.22" (208.69 mm) |
| Weight | Starting Weight: 2.9 lb (1.3 kg) |
| Battery Type | 3 Cell 42Whr ExpressCharge Capable Battery |
| Chassis Type | Aluminum |
| Color | Gray |
| Power Options | Dell Smart 65 W EM External AC power adapter |
| Pre Install Os | Windows 11 |
| Warranty | 3 Months Warranty |

Free Shipping apply to all orders over AED 2,000

Shipping Charges Within the UAE. AED 35

Money Back Guaranteed in 15 days return.

100% Genuine product.

24/7 Tech Support Available.

Refurbished Grade "A" Condition.

3-Months Warranty.
Dell Latitude 5450 Business Laptop
HP Elite Dragon Fly Max Notebook PC
Buy on WhatsApp
charvard –
Visit the xrefurbished.com online store immediately to find the excellent Dell Latitude 7410 laptop. All the laptop are tested by the technician and then refurbished. So, we can buy them at the lowest price with high-performance ability.