AED45,000.00 Original price was: AED45,000.00.AED3,000.00Current price is: AED3,000.00.
| Brand | Dell |
| Model | Dell latitude 7450 |
| Series | Latitude |
| CPU Information | Intel Ultra 5 135U |
| Chipset Type | Integrated with processor |
| Installed Hard Disk | 512GB NVME |
| Supported Hard Disk |
Hard Drive Size ‎512 GB
Hard Disk Description ‎NVME |
| Hard Disk | NVME |
| Installed Memory | 16GB ‎DDR5 |
| Memory Type | DDR5 |
| RAM Slots | 2 |
| Expandable RAM up to (GB) | Up to 32GB DDR4-3200 |
| Display resolution | FHD (1920x1200) |
| Screen Type | Non touch-screen |
| Display size | ‎14.0 fhd |
| Integrated Display Adapter | Intel UHD Graphics |
| Dedicated Graphics | No |
| Audio Type |
Stereo speakers with Realtek ALC3281 Audio Controller
|
| Ports and Connectors |
2 Thunderboltâ„¢ 4 with DisplayPortâ„¢ Alt Mode/USB Type-C/USB4/Power Delivery
1 Universal audio port 1 HDMI 2.1 port 2 USB 3.2 Gen 1 ports 1 Nano SIM (optional) 1 Wedge-shaped lock slot 1 Smart card reader (Contacted and Contactless + NFC) optional for Mainstream configuration, unavailable in Ultralight and 2-in-1 |
| Pointer Device | TouchPad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Finger Print Sensor | Yes |
| Web Camera | 1080p at 30 fps FHD RGB-IR HDR camera with built-in camera shutter, Ambient light sensor, Intelligent Privacy, Temporal Noise Reduction for high image quality, ExpressSign-inâ„¢ |
| Network Technology |
Intel® Wi-Fi 7 BE200, 2x2, 802.11be, MU-MIMO, Bluetooth 5.4 wireless card
|
| Dimensions |
Height: 17.95 mm (0.71 in.)
Width: 313.00 mm (12.32 in.) Depth: 220.20 mm (8.67 in.) |
| Weight | 1.058 kg (2.33 lb) |
| Battery Type | 2-cell, 38 Wh, ExpressChargeâ„¢ Capable, Long Life Cycle, 3-year limited hardware |
| Chassis Type | Aluminum |
| Color | Gray |
| Power Options | 60W AC ultralight mini adapter, USB Type-C |
| Pre Install Os | Windows 11 pro |
| Warranty | 3 Months Warranty |

Free Shipping apply to all orders over AED 2,000

Shipping Charges Within the UAE. AED 35

Money Back Guaranteed in 15 days return.

100% Genuine product.

24/7 Tech Support Available.

Refurbished Grade "A" Condition.

3-Months Warranty.
Dell Latitude 5450 Business Laptop
HP Elite Dragon Fly Max Notebook PC
Buy on WhatsApp
Reviews
There are no reviews yet.