AED1,650.00 Original price was: AED1,650.00.AED999.00Current price is: AED999.00.
| Brand | Dell |
| Model | Latitude 7400 2-in-1 |
| Series | Latitude |
| CPU Information | Intel Core i7 (8th Gen) Processor |
| Chipset Type | Integrated with processor |
| Installed Hard Disk | 512 GB NVMe |
| Supported Hard Disk |
Hard Drive Size ‎512 GB
Hard Disk Description ‎SSD |
| Hard Disk | SSD |
| Installed Memory | 8GB ‎DDR4 SDRAM |
| Memory Type | DDR4 |
| RAM Slots | 2 |
| Expandable RAM up to (GB) | Up to 32GB DDR4-3200 |
| Display resolution | FHD (1920x1080) |
| Screen Type | Touch-screen |
| Display size | ‎14.0 Inches |
| Integrated Display Adapter | Intel UHD Graphics 620 |
| Dedicated Graphics | No |
| Audio Type |
Four-channel high-definition audio
|
| Ports and Connectors |
microSD 4.0
Optional Two USB 3.1 Gen 1 Type-A port with Power on/Wake-up/Power share support Two USB 3.2 Gen 1 Thunderbolt 3 capable Type-C port with Power deliver Noble wedge slot Thunderbolt 3 over USB Type-C Universal audio jack Noise reduction array microphones HDMI 1.4 One micro SIM card reader (WWAN version only) |
| Pointer Device | TouchPad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Finger Print Sensor | Yes |
| Web Camera | 720p |
| Network Technology |
Intel® Wi-Fi 6 AX201 2x2 802.11ax 160MHz + Bluetooth 5.2 Wireless Card
|
| Dimensions |
Width
321.35 mm(12.65 inch) Depth 214.08 mm (8.42 inch) |
| Weight | 1.48 kg (3.26 lb) |
| Battery Type | 52 WHr lithium-polymer 4 cell battery |
| Chassis Type | Aluminum |
| Color | Gray |
| Power Options | 65 W (4-cell 52Whr) USB Type-C |
| Pre Install Os | Windows 11 |
| Warranty | 3 Months Warranty |

Free Shipping apply to all orders over AED 2,000

Shipping Charges Within the UAE. AED 35

Money Back Guaranteed in 15 days return.

100% Genuine product.

24/7 Tech Support Available.

Refurbished Grade "A" Condition.

3-Months Warranty.
Dell Latitude 5450 Business Laptop
HP Elite Dragon Fly Max Notebook PC
Buy on WhatsApp
Reviews
There are no reviews yet.