AED2,250.00 Original price was: AED2,250.00.AED1,650.00Current price is: AED1,650.00.
| Brand | Dell |
| Model | Dell Latitude 5521 |
| Series | Latitude |
| CPU Information | Intel Core i7 (11th Gen) Processor |
| Chipset Type | Integrated with processor |
| Installed Hard Disk | 512 GB |
| Hard Disk | SSD |
| Installed Memory | 8GB ‎DDR4 SDRAM |
| Memory Type | DDR4 |
| RAM Slots | 2 |
| Expandable RAM up to (GB) | Up to 32GB DDR4-3200 |
| Display resolution | HD (1366 x 768) Anti-glare |
| Screen Type | Non-touch Screen |
| Display size | ‎15.6 Inches |
| Integrated Display Adapter | Intel HD Graphics 620 |
| Dedicated Graphics | No |
| Audio Type |
Realtek ALC3204 with Waves MaxxAudio Pro
|
| Ports and Connectors |
One USB 3.2 Gen 1 (Type-A) port
One USB 3.2 Gen 1 (Type-A) port with PowerShare Two USB4 Type-C® port with Power Delivery/DisplayPort/Thunderbolt™4 Two M.2 2230 slots for solid-state drive 128 GB/256 GB/512 GB Two M.2 2280 slots for solid-state drive 256 GB/512 GB/1 TB/2 TB Two M.2 2280 slots for Self-Encrypting solid-state drive 256 GB/512 GB One M.2 2280 slots for 32 GB Intel® Optane™ Memory + 512 GB QLC 3D NAND |
| Pointer Device | TouchPad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Finger Print Sensor | Yes |
| Web Camera | 720p |
| Network Technology |
10/100/1000 Ethernet
Wireless LAN Options: Qualcomm QCA61x4A 802.11ac Dual Band (2x2) Wireless Adapter+ Bluetooth 4.1 |
| MISCELLANEOUS |
TPM 2.0 FIPS 140-2 Certified, TCG Certified
Optional Hardware Authentication Bundle 1: FIPS 201 Contacted Smart Card with Control Vault 2.0 Advanced Authentication with FIPS 140-2 Level 3 Certification Optional Hardware Authentication Bundle 2: Touch Fingerprint Reader, FIPS 201 Contacted Smart Card, Contactless Smart Card, NFC, Control Vault 2.0 Advanced Authentication with FIPS 140-2 Level 3 Certification Optional Hardware Authentication Bundle 3: Touch FIPS 201 Fingerprint Reader, FIPS 201 Contacted Smart Card, Contactless Smart Card, NFC, Control Vault 2.0 Advanced Authentication with FIPS 140-2 Level 3 Certification (15" only) Dell Client Command Suite Optional Dell Data Security and Management Software Dell Endpoint Security Suite Enterprise Dell Data Guardian Dell Encryption (Enterprise or Personal Edition) Dell Threat Defense Dell Protected Workspace MozyPro® or MozyEnterprise® RSA NetWitness® Endpoint17 VMware Airwatch®17 RSA SecurID Access17 Absolute Data & Device Security |
| Dimensions |
Width 357.80 mm (14.09 in.)
Depth 233.30 mm (9.19 in.) |
| Weight | 1.79 kg (3.95 lb) |
| Battery Type | 4-cell, rechargeable Li-ion battery, 64 WHr, Long Cycle Life, ExpressCharge capable |
| Chassis Type | Aluminum |
| Color | Gray |
| Power Options |
90 W AC adapter, USB-C
|
| Pre Install Os | Windows 11 |
| Warranty | 3 Months Warranty |

Free Shipping apply to all orders over AED 2,000

Shipping Charges Within the UAE. AED 35

Money Back Guaranteed in 15 days return.

100% Genuine product.

24/7 Tech Support Available.

Refurbished Grade "A" Condition.

3-Months Warranty.
Dell Latitude 5450 Business Laptop
HP Elite Dragon Fly Max Notebook PC
Buy on WhatsApp
Reviews
There are no reviews yet.