AED1,350.00 Original price was: AED1,350.00.AED849.00Current price is: AED849.00.
| Brand | Lenovo |
| Model | ThinkPad L490 |
| Series | ThinkPad |
| CPU Information | Intel Core i7 (8th Gen) Processor |
| Chipset Type | Intel SoC (System on Chip) platform |
| Installed Hard Disk | 512GB |
| Supported Hard Disk |
Storage Support[1][2]
Up to two drives, 1x 2.5" HDD/SSD + 1x M.2 2242 SSD or 1x M.2 2242/2280 SSD + 1x M.2 2242 SSD • 2.5" HDD up to 2TB • 2.5" SSD up to 256GB • M.2 2280 SSD up to 1TB • M.2 2242 SSD up to 256GB • Optional Intel Optane™ Memory, M.2 |
| Hard Disk | No |
| SSD | Yes |
| Installed Memory | 16GB ‎DDR4 SDRAM |
| Memory Type |
Max Memory[1]
• Up to 64GB DDR4-2400 • Up to 64GB DDR4-2133 Memory Slots Two DDR4 SO-DIMM slots, dual-channel capable Memory Type[2] • DDR4-2133 • DDR4-2400 |
| RAM Slots | 2 |
| Expandable RAM up to (GB) | 32GB |
| Display resolution | FHD (1,920 x 1,080) IPS 250 nits Antiglare |
| Screen Type | Non-Touch |
| Display size | 14.0-inch |
| Integrated Display Adapter | Integrated: Intel® HD Graphics 620 |
| Dedicated Graphics | No |
| Audio Type |
Audio Chip
High Definition (HD) Audio, Realtek® ALC3287 codec Speakers Stereo speakers, 2W x2, Dolby® Advanced Audio Microphone[1] • Dual array microphone • No microphone |
| Ports and Connectors |
Standard Ports
• 1x USB 3.1 Gen 1 • 1x USB 3.1 Gen 1 (Always On) • 1x USB-C 3.1 Gen 1 (support data transfer, Power Delivery and DisplayPort™ 1.2) • 1x USB-C 3.1 Gen 2 (support data transfer, Power Delivery and DisplayPort 1.2) • 1x HDMI 1.4b • 1x microSD card reader • 1x Ethernet (RJ-45) • 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm) • 1x Side docking connector Optional Ports • 1x Smart card reader • 1x Nano-SIM card slot (WWAN support models) Notes: The transfer speed of following ports will vary and, depending on many factors, such as the processing speed of the host device, file attributes and other factors related to system configuration and your operating environment, will be slower than theoretical speed. USB 2.0: 480 Mbit/s; USB 3.2 Gen 1 (SuperSpeed USB 5Gbps, formerly USB 3.0 / USB 3.1 Gen 1): 5 Gbit/s; USB 3.2 Gen 2 (SuperSpeed USB 10Gbps, formerly USB 3.1 Gen 2): 10 Gbit/s; USB 3.2 Gen 2x2 (SuperSpeed USB 20Gbps): 20 Gbit/s; Thunderbolt™ 3/4: 40 Gbit/s |
| Pointer Device | TouchPad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Finger Print Sensor | No |
| Web Camera | HD 720p, with ThinkShutter, fixed focus |
| Network Technology |
• Gigabit Ethernet, Intel Ethernet Connection I219-LM (vPro models)
• Realtek RTL8822BE, 802.11ac Dual Band 2x2 Wi-Fi® + Bluetooth 4.2, M.2 card |
| MISCELLANEOUS |
Monitor Support
Monitor Support Supports up to 3 independent displays (native display and 2 external monitors via HDMI® and USB-C®) • HDMI supports up to 4096x2160@24Hz • USB-C supports up to 4096x2304@60Hz Removable Storage Optical None Card Reader MicroSD card reader |
| Dimensions | 335 x 235 x 22.5 mm (13.19 x 9.25 x 0.89 inches) |
| Weight | 1.7kg (3.72lbs) |
| Battery Type | Integrated Li-Polymer 45Wh battery, supports Rapid Charge (charge up to 80% in 1hr) with 65W AC adapter Max Battery Life[1] MobileMark® 2014: 12 hr Local video (1080p) playback@150nits: 12 h |
| Chassis Type | Case Material PC + ABS (top), PC + ABS (bottom) |
| Color | Black |
| Power Options |
supports Rapid Charge (0-80% in 60 mins) with 65W USB Type-C AC adapter
|
| Pre Install Os | Windows 11 |
| Warranty | 3 Months Warranty |

Free Shipping apply to all orders over AED 2,000

Shipping Charges Within the UAE. AED 35

Money Back Guaranteed in 15 days return.

100% Genuine product.

24/7 Tech Support Available.

Refurbished Grade "A" Condition.

3-Months Warranty.
Dell Latitude 5450 Business Laptop
HP Elite Dragon Fly Max Notebook PC
Buy on WhatsApp
Reviews
There are no reviews yet.