AED2,250.00 Original price was: AED2,250.00.AED1,499.00Current price is: AED1,499.00.
| Brand | Dell |
| Model | Dell Precision 3550 |
| Series | Precision |
| CPU Information | Intel Core i5 -10th Gen |
| Chipset Type | Intel SoC (System on Chip) platform |
| Installed Hard Disk | 512GB |
| Hard Disk | No |
| SSD | Yes |
| Installed Memory | 8GB ‎DDR4 SDRAM |
| RAM Slots | 4 SODIMM |
| Expandable RAM up to (GB) | Up to 128GB DDR4-3200 |
| Display resolution | FHD (1920x1080) |
| Screen Type | Hz, Anti-Glare, WLED, Non-Touch |
| Display size | 15.6-inches |
| Integrated Display Adapter | Intel UHD Graphic 620 |
| Ports and Connectors |
1 Flip-Down RJ-45 port 10/100/1000 Mbps
2 USB 3.2 Type-A ports 1 USB 3.2 Type-A with port PowerShare One USB 3.2 Gen 2 Type-C port with DisplayPort/Thunderboltâ„¢3 1 Universal audio jack 1 HDMI 1.4 port |
| Pointer Device | TouchPad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Finger Print Sensor | No |
| Web Camera | HD 720p |
| Network Technology |
Network Network adapter 10/100/1000 Mb/s Ethernet (RJ-45)
Wireless communication Wi-Fi 6E (802.11ax) + Bluetooth 5.2 (Dual band) 2 * 2 |
| Dimensions | Rear Height: 14.99 mm (0.59″) x Front Height: 11.81 mm (0.46″) x |
| Weight | Starting at: 1.86 kg |
| Battery Type | 62 Wat (4–Cell) 3 V CR2032 lithium coin cell, Voltage: 7.4 V DC |
| Chassis Type | Aluminum |
| Color | Gray |
| Power Options | TYPE-45W AC Adapter |
| Pre Install Os | Windows 10 Pro |
| Warranty | 3 Months Warranty |

Free Shipping apply to all orders over AED 2,000

Shipping Charges Within the UAE. AED 35

Money Back Guaranteed in 15 days return.

100% Genuine product.

24/7 Tech Support Available.

Refurbished Grade "A" Condition.

3-Months Warranty.
Dell Latitude 5450 Business Laptop
HP Elite Dragon Fly Max Notebook PC
Buy on WhatsApp
Reviews
There are no reviews yet.