AED1,250.00 Original price was: AED1,250.00.AED850.00Current price is: AED850.00.
| Brand | Lenovo |
| Model | ThinkPad X1 Yoga |
| Series | ThinkPad |
| CPU Information | intel Core i5 (8th Gen) Processor |
| Chipset Type | Integrated with processor |
| Installed Hard Disk | 256GB |
| Hard Disk | No |
| SSD | Yes |
| Installed Memory | 8GB ‎DDR4 SDRAM |
| RAM Slots | 2 |
| Expandable RAM up to (GB) | 16GB |
| Display resolution | FHD (1,920 x 1,080) |
| Screen Type | Touch-screen 10-point Multi-touch |
| Display size | 14.1-inch |
| Integrated Display Adapter | Integrated Intel HD Graphics 620 |
| Dedicated Graphics | No |
| Audio Type |
Dolby® Audio Premium™
Dual-array microphones |
| Ports and Connectors |
Intel® Thunderbolt™ 3
USB-C 2 x USB 3.0 Headphone and microphone combo jack 4-in-1 SD card reader (SD, MMC, SDHC, SDXC) HDMI RJ45 Smart card reader Nano SIM |
| Pointer Device | TouchPad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Finger Print Sensor | No |
| Web Camera | 720p + IR |
| Network Technology | Intel 9560 11ac, 2×2 + BT5.0 |
| Dimensions |
32.3 cm x 21.8 cm x 1.55 cm
|
| Weight | Starting at 1.36 kg |
| Battery Type | Integrated 51Wh |
| Chassis Type | Aluminum |
| Color | Black |
| Power Options | 65W USB-C |
| Pre Install Os | Windows 10 Pro |
| Warranty | 3 Months Warranty |

Free Shipping apply to all orders over AED 2,000

Shipping Charges Within the UAE. AED 35

Money Back Guaranteed in 15 days return.

100% Genuine product.

24/7 Tech Support Available.

Refurbished Grade "A" Condition.

3-Months Warranty.
Dell Latitude 5450 Business Laptop
HP Elite Dragon Fly Max Notebook PC
Buy on WhatsApp
Reviews
There are no reviews yet.