AED2,250.00 Original price was: AED2,250.00.AED1,499.00Current price is: AED1,499.00.
| Brand | Lenovo |
| Model | ThinkPad T14 |
| Series | ThinkPad |
| CPU Information | 10th Generation Intel® Core™ i5 |
| Chipset Type | Integrated with processor |
| Installed Hard Disk | 512GB |
| Hard Disk | No |
| SSD | Yes |
| Installed Memory | 8GB DDR4 SDRAM |
| RAM Slots | 2 |
| Expandable RAM up to (GB) | 32GB |
| Display resolution | FHD (1920 x 1080) |
| Screen Type | IPS, anti-glare, touchscreen with Privacy Guard, 500 nits |
| Display size | 14.0” |
| Integrated Display Adapter | Integrated Intel® UHD Graphics |
| Dedicated Graphics | Yes |
| Audio Type |
Dolby Audio™ Speaker System
Dual far-field microphones |
| Ports and Connectors |
2 x USB 3.2** Gen 1 (1 always on)
1 x USB-C / Thunderbolt™ 3 (DisplayPort, Data Transfer, Power Delivery) 1 x USB-C (DisplayPort, Data Transfer, Power Delivery) MicroSD card reader Optional: Smart card reader Headphone / mic combo HDMI 1.4 RJ45 |
| Pointer Device | TouchPad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Finger Print Sensor | No |
| Web Camera | 720p HD with ThinkShutter Optional Hybrid Infrared (IR) & HD 720p with ThinkShutter |
| Network Technology |
WLAN: Intel® Wi-Fi 6 AX201 802.11AX (2 x 2)
Bluetooth® 5.1 |
| MISCELLANEOUS |
Fast Identity Online (FIDO) authentication capabilities
dTPM 2.0 Optional match-on-chip touch fingerprint reader ThinkShutter privacy cover Optional: PrivacyGuard Kensington lock slot |
| Dimensions |
17.9mm x 329mm x 227mm / 12.9” x 8.9” x 0.70”
|
| Weight | Starting at 3.23 lbs (1.46 kg) |
| Battery Type | Integrated Li-Polymer 50Wh battery |
| Chassis Type | Aluminum |
| Color | Black |
| Power Options | 65W |
| Pre Install Os | Windows 11 |
| Warranty | 3 Months Warranty |

Free Shipping apply to all orders over AED 2,000

Shipping Charges Within the UAE. AED 35

Money Back Guaranteed in 15 days return.

100% Genuine product.

24/7 Tech Support Available.

Refurbished Grade "A" Condition.

3-Months Warranty.
Dell Latitude 5450 Business Laptop
HP Elite Dragon Fly Max Notebook PC
Buy on WhatsApp
Reviews
There are no reviews yet.