AED4,250.00 Original price was: AED4,250.00.AED2,999.00Current price is: AED2,999.00.
| Brand | Lenovo |
| Model | Lenovo ThinkPad P1 G3 |
| Series | ThinkPad |
| CPU Information | 10th Generation Intel® Core™ i7 |
| Chipset Type | Integrated with processor |
| Installed Hard Disk | 512GB |
| Hard Disk | No |
| SSD | Yes |
| Installed Memory | 32GB DDR4 SDRAM |
| RAM Slots | 2 |
| Expandable RAM up to (GB) | 64GB |
| Display resolution | 15.6" UHD (3840 x 2160), |
| Screen Type | IPS, Anti-Glare, -Touch, 100% Adobe RGB, 600 nits, LED Backlight, Narrow Bezel |
| Display size | 15.6” |
| Integrated Display Adapter | NVIDIA® Quadro® T1000 4GB |
| Dedicated Graphics | Yes |
| Audio Type |
2 x 2W stereo speakers
Dolby Atmos®-certified Dual far-field mic |
| Ports and Connectors |
2 x USB A 3.2 Gen 1 (1 always on)
2 x USB Type-C Thunderbolt™ 3 1 x HDMI 2.0 1 x Mic / headphone Combo Jack SD Card Reader |
| Pointer Device | TouchPad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Finger Print Sensor | No |
| Web Camera | IR & 720p HD |
| Network Technology |
Intel® Wi-Fi 6 AX201 802.11AX (2 x 2)
Bluetooth® 5.0 |
| MISCELLANEOUS |
dTPM 2.0
Touch fingerprint reader ThinkShutter webcam privacy shutter Kensington lock slot (Optional) IR camera for Windows Hello |
| Dimensions |
0.72" x 14.24" x 9.67" / 18.4mm x 361.8mm x 245.7mm
|
| Weight | Starting at 3.75 lbs (1.7 kg) |
| Battery Type | MobileMark 2014: Up to 15.9 hours MobileMark 2018: Up to 12 hours Rapid Charge technology available with 135W / 170W AC |
| Chassis Type | Aluminum |
| Color | Black |
| Power Options |
45WUSB-C
65WUSB-C 65WUSB-C Slim |
| Pre Install Os | Windows 11 |
| Warranty | 3 Months Warranty |

Free Shipping apply to all orders over AED 2,000

Shipping Charges Within the UAE. AED 35

Money Back Guaranteed in 15 days return.

100% Genuine product.

24/7 Tech Support Available.

Refurbished Grade "A" Condition.

3-Months Warranty.
Dell Latitude 5450 Business Laptop
HP Elite Dragon Fly Max Notebook PC
Buy on WhatsApp
Reviews
There are no reviews yet.