AED1,650.00 Original price was: AED1,650.00.AED1,199.00Current price is: AED1,199.00.
| Brand | Lenovo |
| Model | ThinkPad T495 |
| Series | ThinkPad |
| CPU Information | AMD Ryzen™ 5 3500U with Radeon Graphic |
| Chipset Type | Integrated with processor |
| Installed Hard Disk | 512GB |
| Hard Disk | No |
| SSD | Yes |
| Installed Memory | 8GB DDR4 SDRAM |
| RAM Slots | 2 |
| Expandable RAM up to (GB) | 32GB |
| Display resolution | FHD (1920 x 1080) |
| Screen Type | IPS, antiglare, 250 nits |
| Display size | 14.0" |
| Integrated Display Adapter | AMD Radeon Vega 6 Graphics |
| Audio Type |
Audio Chip
High Definition (HD) Audio, Realtek® ALC3287 codec Speakers Stereo speakers, 2W x2, Dolby® Audio™ Premium Microphone[1] • Dual array microphone, far-field • No microphone |
| Ports and Connectors |
1x USB 3.1 Gen 1 (Always On)
• 1x USB 3.1 Gen 2 • 2x USB-C 3.1 Gen 2 (support data transfer, Power Delivery and DisplayPort™ 1.4) • 1x HDMI 2.0 • 1x microSD card reader • 1x Ethernet (RJ-45) • 1x headphone / microphone combo jack (3.5mm) • 1x side docking connector |
| Pointer Device | TouchPad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Finger Print Sensor | No |
| Web Camera | 720p, with ThinkShutter, fixed focus |
| Network Technology |
Onboard Ethernet
Gigabit Ethernet, Realtek RTL8111EPV WLAN + Bluetooth™[1] • Realtek RTL8822BE, 802.11ac Dual Band 2x2 Wi-Fi + Bluetooth 4.2, M.2 card |
| MISCELLANEOUS |
Discrete TPM 2.0, TCG certified
• Firmware TPM 2.0 integrated in chipset • Disabled (in some regions) |
| Dimensions |
329 x 227 x 17.9 mm (12.95 x 8.94 x 0.70 inches)
|
| Weight | Starting at 1.57 kg (3.46 lbs) |
| Battery Type | Integrated Li-Polymer 50Wh battery, supports Rapid Charge (charge up to 80% in 1hr) with 65W AC adapter |
| Chassis Type | Aluminum |
| Color | Black |
| Power Options | 65W AC adapter |
| Pre Install Os | Windows 11 |
| Warranty | 3 Months Warranty |

Free Shipping apply to all orders over AED 2,000

Shipping Charges Within the UAE. AED 35

Money Back Guaranteed in 15 days return.

100% Genuine product.

24/7 Tech Support Available.

Refurbished Grade "A" Condition.

3-Months Warranty.
Dell Latitude 5450 Business Laptop
HP Elite Dragon Fly Max Notebook PC
Buy on WhatsApp
Reviews
There are no reviews yet.