AED3,250.00 Original price was: AED3,250.00.AED1,799.00Current price is: AED1,799.00.
| Brand | HP |
| Model | HP EliteBook 830 G8 |
| Series | EliteBook |
| CPU Information | Intel Core i7(11th Gen) Processor |
| Chipset Type | Integrated with processor |
| Installed Hard Disk | 512GB |
| Supported Hard Disk |
M.2 Slot
1x M.2 PCIe NVMe 3.0 x4 |
| Hard Disk | No |
| SSD | Yes |
| Installed Memory | 16GB DDR4 SDRAM |
| RAM Slots | 2 |
| Expandable RAM up to (GB) | 32GB |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixel |
| Screen Type | Non-Touch |
| Display size | 13.3" diagonal FHD display |
| Integrated Display Adapter | Intel® Iris® Xᵉ Graphics |
| Dedicated Graphics | No |
| Audio Type |
Microphone Dual Array Microphone
Speakers 2 Speakers, Bang & Olufsen |
| Ports and Connectors |
1x USB Type-A
3.2 Gen 1 (5 Gbps) 1x USB Type-A 3.2 Gen 1 (5 Gbps), Sleep and Charge 2x USB Type-C Thunderbolt 4 HDMI 2.0 Wi-Fi 802.11ax Bluetooth 5.0 Audio jack 3.5mm Combo Jack |
| Pointer Device | TouchPad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Finger Print Sensor | Yes |
| Web Camera | 720p HD camera |
| Network Technology |
Wi-Fi 802.11ax
Bluetooth 5.0 |
| Dimensions | 17.9 mm |
| Weight | Starting at 1.24 kg (2.7 lbs) |
| Battery Type | 56Wh, 3-cell, 53Wh, 3-cell |
| Chassis Type | Aluminum |
| Color | Silver |
| Power Options | 65 AC Adapter |
| Pre Install Os | Windows 11 |
| Warranty | 3 Months Warranty |

Free Shipping apply to all orders over AED 2,000

Shipping Charges Within the UAE. AED 35

Money Back Guaranteed in 15 days return.

100% Genuine product.

24/7 Tech Support Available.

Refurbished Grade "A" Condition.

3-Months Warranty.
Dell Latitude 5450 Business Laptop
HP Elite Dragon Fly Max Notebook PC
Buy on WhatsApp
Reviews
There are no reviews yet.