AED9,499.00 Original price was: AED9,499.00.AED1,499.00Current price is: AED1,499.00.
| Brand | HP |
| Model | HP EliteBook 840 G7 |
| Series | EliteBook |
| CPU Information |
Processor Brand ‎Intel
Processor Type ‎Core i5 (10th Generation) |
| Chipset Type | Integrated with processor |
| Installed Hard Disk | 512 GB PCIe® NVMe™ TLC SSD |
| SSD | Yes |
| Installed Memory | 16‎DDR4 SDRAM |
| Memory Type | DDR |
| RAM Slots | 2GB |
| Expandable RAM up to (GB) | 64GB |
| Display resolution | 14" diagonal, FHD (1920 x 1080), IPS, anti-glare, 250 nits, 45% NTSC |
| Screen Type | Non Touch |
| Display size | ‎14 Inches |
| Integrated Display Adapter | Intel® UHD Graphics |
| Dedicated Graphics | No |
| Audio Type | Bang & Olufsen, dual stereo speakers, 3 multi array microphone |
| Ports and Connectors |
2 USB 3.1 Type-C® with Thunderbolt™ support;
2 USB 3.1 Gen 1 (1 charging); 1 headphone/microphone combo; 1 HDMI 1.4; 1 AC power |
| Pointer Device | TouchPad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Finger Print Sensor | Yes |
| Web Camera | 720p HD IR camera |
| Network Technology | Intel® Wi-Fi 6 AX201 (2x2) and Bluetooth® 5 combo (Supporting Gigabit file transfer speeds) |
| Connectivity Options | Intel® Dual Band Wireless-AC 9560 802.11a/b/g/n/ac (2x2) Wi-Fi® and Bluetooth® 5 Combo, non-vPro™ |
| Dimensions | 32.36 x 21.47 x 1.79 cm (non-touch); 32.36 x 21.47 x 1.91 cm (touch) |
| Weight | Starting at 1.33 kg (non-touch); Starting at 1.46 kg (touch) |
| Battery Type | HP Long Life 3-cell, 53 Wh Li-ion |
| Chassis Type | Aluminum |
| Color | Silver |
| Power Options | HP Smart 65 W EM External AC power adapter |
| Pre Install Os | Windows 10 pro |
| Warranty | 3 Months Warranty |

Free Shipping apply to all orders over AED 2,000

Shipping Charges Within the UAE. AED 35

Money Back Guaranteed in 15 days return.

100% Genuine product.

24/7 Tech Support Available.

Refurbished Grade "A" Condition.

3-Months Warranty.
Dell Latitude 5450 Business Laptop
HP Elite Dragon Fly Max Notebook PC
Buy on WhatsApp
Reviews
There are no reviews yet.