AED2,799.00 Original price was: AED2,799.00.AED1,999.00Current price is: AED1,999.00.
| Brand | Lenovo |
| Model | Lenovo ThinkPad P52s |
| Series | ThinkPad |
| CPU Information | Intel Core i7(8th Gen) Processor |
| Chipset Type | Integrated with processor |
| Installed Hard Disk | 512GB |
| Hard Disk | No |
| SSD | Yes |
| Installed Memory | 16GB DDR4 SDRAM |
| RAM Slots | 2 |
| Expandable RAM up to (GB) | 32GB |
| Display resolution | (15.6) FHD (1920 x 1080) |
| Screen Type | IPS display with Non-touchscreen |
| Display size | 15.6” |
| Integrated Display Adapter | NVIDIA® Quadro® P500 2GB |
| Dedicated Graphics | Yes |
| Audio Type |
Stereo speakers with Dolby Atmos® sound system
Dual far-field mics |
| Ports and Connectors |
2 USB 3.0, 1 always-on charging
USB-C Intel® Thunderbolt™ 3 HDMI 1.4 RJ 45 Gigabit Ethernet Side docking connector 4-in-1 SD card reader (SD, SDHC, SDXC, MMC) (optional) Headphone/mic combo jack |
| Pointer Device | TouchPad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Finger Print Sensor | No |
| Web Camera | HD 720p IR camera (optional) |
| Network Technology | WLAN: Intel® vPro 8265 2 x 2 a/c + Bluetooth® 4.1 (optional) |
| Dimensions |
37.71cms (14.85) x 25.22cms (9.93) x 2.43cms (0.96)
|
| Weight | Starting at 1.95 kg / 4.3 lbs |
| Battery Type | 4-Cell Front (32 WHr) |
| Chassis Type | Aluminum |
| Color | Silver |
| Power Options |
65 W
|
| Pre Install Os | Windows 11 |
| Warranty | 3 Months Warranty |

Free Shipping apply to all orders over AED 2,000

Shipping Charges Within the UAE. AED 35

Money Back Guaranteed in 15 days return.

100% Genuine product.

24/7 Tech Support Available.

Refurbished Grade "A" Condition.

3-Months Warranty.
Dell Latitude 5450 Business Laptop
HP Elite Dragon Fly Max Notebook PC
Buy on WhatsApp
Reviews
There are no reviews yet.