AED1,250.00 Original price was: AED1,250.00.AED799.00Current price is: AED799.00.
| Brand | HP |
| Model | HP EliteBook 840 G5 |
| Series | EliteBook |
| CPU Information | Intel Core i5 8th Gen 7300U(Processor) |
| Chipset Type | Integrated with processor |
| Installed Hard Disk | ‎256 GB |
| Supported Hard Disk |
Hard Drive Size ‎256 GB
Hard Disk Description ‎SSD |
| Hard Disk | No |
| SSD | Yes |
| Installed Memory | 8GB DDR4 |
| Memory Type |
PC4-DDR4
Expandable RAM up to (32GB) |
| RAM Slots | 2 |
| Expandable RAM up to (GB) | 32GB |
| Display resolution | ‎1920 x 1080 pixel |
| Screen Type | Non Touch |
| Display size | 14 Inches |
| Integrated Display Adapter | Intel HD Graphics 620 |
| Dedicated Graphics | No |
| Audio Type | Speakers |
| Ports and Connectors | 2 USB 3.1 Gen 1 (charging); 1 Thunderboltâ„¢ (USB Type-Câ„¢ connector); 1 RJ-45; 1 headphone/microphone combo; 1 HDMI 1.4b; 1 docking connector; 1 AC power |
| Pointer Device | TouchPad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Finger Print Sensor | Yes |
| Web Camera | HD IR webcam |
| Network Technology | ‎Wi-Fi |
| Connectivity Options | Intel® Dual Band Wireless-AC 9560 802.11a/b/g/n/ac (2x2) Wi-Fi® and Bluetooth® 5 Combo, non-vPro™ |
| Dimensions | 45.72 x 32.50 x 23.40 |
| Weight | 1.48 |
| Battery Type | HP Long Life 3-cell, 50 Wh Li-ion |
| Chassis Type | Aluminum |
| Color | Silver |
| Power Options | HP Smart 65 W EM External AC power adapter |
| Pre Install Os | Windows 10 Pro |
| Warranty | 3 Months Warranty |

Free Shipping apply to all orders over AED 2,000

Shipping Charges Within the UAE. AED 35

Money Back Guaranteed in 15 days return.

100% Genuine product.

24/7 Tech Support Available.

Refurbished Grade "A" Condition.

3-Months Warranty.
Dell Latitude 5450 Business Laptop
HP Elite Dragon Fly Max Notebook PC
Buy on WhatsApp
Reviews
There are no reviews yet.