AED750.00 – AED999.00Price range: AED750.00 through AED999.00
| Brand | Dell |
| Model | Dell OptiPlex 7060 Micro PC |
| Series | OptiPlex |
| System Information |
Micro form factor
|
| CPU Information | Intel Core i5-8th Generation |
| Chipset Type |
Intel® B360
|
| Installed Hard Disk | 512GB |
| Supported Hard Disk |
Supported Storage Options
Solid-State Drive (SSD) M.2 2280/ 2.5 inch SATA AHCI, Up to 6 Gbps PCIe 3 x4 NVME, Up to 32 Gbps Up to 2 TB Hard-Disk Drive (HDD) 2.5 inch SATA AHCI, Up to 6 Gbps Up to 2 TB at 5400/7200 RPM Self-encrypting Opal drive Hard-Disk Drive (SED HDD) 2.5 inch SATA AHCI, Up to 6 Gbps Up to 500 GB at 7200 RPM Self-encrypting Opal drive Solid-State Drive (SED SSD) M.2 2280 SATA AHCI, Up to 6 Gbps PCIe3 x4 NVME, Up to 8 Gbps Up to 2 TB |
| Hard Disk | No |
| SSD | Yes |
| Installed Memory | 8GB DDR4 SDRAM |
| Memory Type |
Memory options
4 GB - 1 x 4 GB 8 GB - 1 x 8 GB 8 GB - 2 x 4 GB 16 GB - 1 x 16 GB 16 GB - 2 x 8 GB 32 GB - 2 x 16 GB Slots Two DIMM slots Type DDR4 Speed 2666/2933 MHz Maximum memory 32 GB Minimum memory 4 GB Memory size per slot 4 GB, 8 GB, 16 GB, 32 GB |
| RAM Slots | 2 |
| Expandable RAM up to (GB) | 32GB |
| Integrated Display Adapter | Intel® UHD Graphics 630 |
| Dedicated Graphics | No |
| Audio Type |
Audio Controller Realtek ALC3234
Internal interface Intel HDA (high-definition audio) |
| Ports and Connectors |
One USB 3.1 Gen 2 Type-C
port with PowerShare (front) One USB 3.1 Gen 1 port with PowerShare (front) Four USB 3.1 Gen 1 ports (one supports Smart Power On) (rear) Two DisplayPorts 1.2 (rear) VGA/DP1.2/HDMI2.0/Type-C Alt Mode/DP-Alt mode (optional) (rear) |
| Speakers | Yes |
| Network Technology |
Intel i219-LM Gigabit
Ethernet LAN 10/100/1000 (Remote Wake Up, PXE support and Intel Active Management Technology support) |
| Dimensions |
Height (inches / centimeters) 7.2/18.2
Width (inches / centimeters) 1.4/3.6 Depth (inches / centimeters) 7/17.8 |
| Weight | 2.68Kg |
| Color | Black |
| Power Options |
Input Voltage 90-264 Vac
Input current (maximum) 1.7/1.8 Wattage 90W / 130 W |
| Pre Install Os | supports Windows 10,11/Linux |
| Warranty | 3 Months Warranty |

Free Shipping apply to all orders over AED 2,000

Shipping Charges Within the UAE. AED 35

Money Back Guaranteed in 15 days return.

100% Genuine product.

24/7 Tech Support Available.

Refurbished Grade "A" Condition.

3-Months Warranty.
Dell Latitude 5450 Business Laptop
HP Elite Dragon Fly Max Notebook PC
Buy on WhatsApp
Reviews
There are no reviews yet.