AED1,450.00 Original price was: AED1,450.00.AED925.00Current price is: AED925.00.
| Brand | HP |
| Model | EliteBook x360 1030 G2 |
| Series | EliteBook |
| CPU Information | Core i5 7th Generation |
| Installed Hard Disk | 256 GB SSD |
| SSD | Yes |
| Installed Memory | 8GB DDR4 |
| RAM Slots | 2 |
| Expandable RAM up to (GB) | 32 |
| Display resolution | 1920 x 1080) with Corning Gorilla Glass |
| Screen Type | Touch screen |
| Display size | 13.3″ FHD UWVA ultra slim |
| Integrated Display Adapter | Integrated Intel HD Graphics 620 |
| Dedicated Graphics | No |
| Ports and Connectors |
(1) USB Type-C with Thunderbolt
(2) USB 3.1 Gen 1 (1 charging) (1) HDMI 1.4 One External micro SIM (1) AC power (1) Headphone/microphone combo jack Other connectors Slots:Â Micro-SD Card Reader 1x 3.5mm Combo Audio Jack Memory card reader:Â yes (microSD) |
| Pointer Device | TouchPad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Finger Print Sensor | Yes |
| Web Camera | 2MP camera and 720P HD camera |
| Network Technology |
Wireless communication: Wi-Fi 6E (802.11ax) + Bluetooth 5.2 (Dual band) 2 * 2
Network: no Ethernet |
| Dimensions | 31.70 x 21.84 x 1.50 cm (12.48 x 8.6 x 0.59 in) |
| Weight | 2.8 kg |
| Chassis Type | Aluminum |
| Color | Silver |
| Power Options | TYPE: -C, 100W AC Adapter |
| Pre Install Os | Windows 10 |
| Warranty | 3 Months Warranty |

Free Shipping apply to all orders over AED 2,000

Shipping Charges Within the UAE. AED 35

Money Back Guaranteed in 15 days return.

100% Genuine product.

24/7 Tech Support Available.

Refurbished Grade "A" Condition.

3-Months Warranty.
Dell Latitude 5450 Business Laptop
HP Elite Dragon Fly Max Notebook PC
Buy on WhatsApp
Reviews
There are no reviews yet.