AED3,250.00 Original price was: AED3,250.00.AED2,250.00Current price is: AED2,250.00.
| Brand | Apple |
| Model | MacBook Pro A1989 |
| Series | Pro |
| CPU Information | Configurable to 2.8GHz quad-core Intel Core i7, Turbo Boost up to 4.7GHz, with 128MB of eDRAM |
| Chipset Type | Intel SoC (System on Chip) platform |
| Installed Hard Disk | 512GB |
| Supported Hard Disk | Configurable to 1TB or 2TB SSD |
| Hard Disk | No |
| SSD | Yes |
| Installed Memory | 16GB ‎DDR3 SDRAM |
| RAM Slots | 2 DIMM |
| Expandable RAM up to (GB) | Up to32GB |
| Display resolution | 2560-by-1600 native resolution at 227 pixels |
| Screen Type | Retina display (diagonal) LED-backlit display with IPS technology; 2560-by-1600 native resolution at 227 pixels per inch with support for millions of colors Supported scaled resolutions: 1680 by 1050 1440 by 900 1024 by 640 500 nits brightness Wide color (P3) True Tone technology |
| Display size | 13.3-inch |
| Integrated Display Adapter | Intel Iris Plus Graphics 655 |
| Dedicated Graphics | No |
| Audio Type |
Stereo speakers with high dynamic range
Three microphones 3.5 mm headphone jack |
| Ports and Connectors |
Charging and Expansion
Four Thunderbolt 3 (USB-C) ports with support for: Charging DisplayPort Thunderbolt (up to 40Gb/s) USB 3.1 Gen 2 (up to 10Gb/s) |
| Pointer Device | Touch Bar with integrated Touch ID sensor |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Finger Print Sensor | No |
| Web Camera | 720p FaceTime HD camera |
| Network Technology |
802.11ac Wi-Fi wireless networking; IEEE 802.11a/b/g/n compatible
Bluetooth 5.0 wireless technology |
| MISCELLANEOUS |
Accessibility features help people with disabilities get the most out of their new MacBook Pro. With built-in support for vision, hearing, mobility, and learning, you can create and do amazing things.
Learn more Features include: Voice Control Voice Over Zoom Increase Contrast Reduce Motion Siri and Dictation Switch Control Closed Captions Text to Speech Simultaneously supports full native resolution on the built-in display at millions of colors and: One display with 5120-by-2880 resolution at 60Hz at over a billion colors Up to two displays with 4096-by-2304 resolution at 60Hz at millions of colors Up to two displays with 3840-by-2160 resolution at 60Hz at over a billion colors Thunderbolt 3 digital video output Native DisplayPort output over USB‑C VGA, HDMI, DVI, and Thunderbolt 2 output supported using adapters (sold separately) |
| Dimensions |
Height: 0.59 inch (1.49 cm)
Width: 11.97 inches (30.41 cm) Depth: 8.36 inches (21.24 cm) |
| Weight | Weight: 3.02 pounds (1.37 kg)3 |
| Battery Type | Up to 10 hours wireless web Up to 10 hours iTunes movie playback Up to 30 days of standby time Built-in 58.0-watt-hour lithium-polymer battery 61W USB-C Power Adapter |
| Chassis Type | Silver Space |
| Color | Gray |
| Power Options | TYPE-45W AC Adapter |
| Pre Install Os | Windows 10 Pro |
| Warranty | 3 Months Warranty |

Free Shipping apply to all orders over AED 2,000

Shipping Charges Within the UAE. AED 35

Money Back Guaranteed in 15 days return.

100% Genuine product.

24/7 Tech Support Available.

Refurbished Grade "A" Condition.

3-Months Warranty.
Dell Latitude 5450 Business Laptop
HP Elite Dragon Fly Max Notebook PC
Buy on WhatsApp
Reviews
There are no reviews yet.